Determination of antimicrobial activity, mechanism of action and synergistic effect of bicarinalin antimicrobial peptide on Helicobacter pylori
Bicarinalin antimikrobiyal peptidinin Helicobacter pylori üzerine antimikrobiyal aktivitesinin, etki mekanizmalarının ve sinerjitik etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 886417
  2. Yazar: IMAN ZRAR SALEH SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KÜCE ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Helicobacter pylori, insan midesinde kolonize olan ve gastrointestinal sistemle ilgili çeşitli enfeksiyonlara, hastalıklara ve kansere yol açan Gram-negatif bir bakteridir. H. pylori'nin eradikasyonu, bakterinin artan antibiyotik direnci nedeniyle günümüze kadar gelen süreçte zor hale gelmiştir. Çalışmamızın amacı Tetramorium bicarinatum'dan elde edilen karınca zehiri peptidi olarak bilinen Bicarinalin antimikrobiyal peptidinin H. pylori'ye karşı aktivitesini ve tedavide kullanılan ilaçlarla sinerjitik etkilerini bulmaktır. Bu amaç doğrultusunda, disk/well difüzyon ve mikrodilüsyon deneylerini kullanarak, H. pylori'nin referans suşu ile stoklarımızda bulunan klinik izolatlarına karşı bicarinalin AMP'nin belirlenen konsantrasyonlarının antibakteriyel aktivitesi test edilmiştir. Pozitif kontrol olarak ve Levofloksasin kullanılmıştır. MIC99 değerleri 600nm'de OD ölçümü yapılarak belirlenmiştir. Daha sonra, Bicarinalin'in H. pylori'nin hücre içi proteinleri ve DNA'sı üzerindeki etkisi kolorimetrik test yoluyla analiz edilmiş, protein sızıntısının tahmini için Bradford yöntemi kullanılmıştır. Ardından, hücresel hasar etkileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile doğrulanmıştır. Son olarak, disk difüzyon yöntemiyle, Bicarinalin'in sinerjik etkisi Levofloksasin, Clarithromycin ve Tobramycin ile kombinasyon halinde test edilmiştir. Sonuç olarak, bicarinalinin MIC99 değerleri referans suş ve klinik izolat için sırasıyla 4.8μg/mL ve 4.9μg/mL olarak belirlenmiştir. Etki mekanizmalrı için değerlendirilen protein ve DNA makromoleküllerinin hücreden dış ortama sırasıyla %33.25 ve %55.10 oranlarında sızdığı belirlenmiştir. SEM görüntülerinde de hücre membran yapısının bozunduğu, hücrelerin birbirine penetre olduğu, morfolojik yapının bozulduğu gözlemlenmiştir. Son olarak Bicarinalin'in sinerjitik etkisi değerlendirilmiş ve halihazırda tedavide kullanılan levofloksasin, klaritromisin ve tobramisin antibiyotiklerinin inhibisyon çaplarını artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is a Gram-negative bacterium that colonizes the human stomach which results in various gastrointestinal-related infections, diseases, and cancer. Eradication has become difficult until today due to the increasing antibiotic resistance of the bacteria. The objective of our study is to investigate the activity and synergistic activity with treatment antibiotics of the ant venom derived from Tetramorium bicarinatum known as Bicarinalin antimicrobial peptide against H. pylori. For this purpose, disk/well diffusion and microdilution experiments were conducted to find the antibacterial activity of determined concentrations of Bicarinalin AMP against H. pylori reference and clinical isolates in our stock. Positive and Levofloxacin were used as control. MIC99 values were determined by measuring the OD at 600nm. Then, Bicarinalin effect on the intracellular proteins and DNA was analyzed using colorimetric assay. Bradford method was used for the estimation of protein leakage. Subsequently, the cellular damage effects were verified by Scanning Electron Microscopy (SEM). Finally, through the disk diffusion method, the synergistic effect of Bicarinalin was tested in combination with Levofloxacin, Clarithromycin and Tobramycin. As a result, the MIC99 value of Bicarinalin was determined as 4.8μg/mL and 4.9μg/mL for the reference strain and clinical isolate, respectively. For the mechanism of action, the protein and DNA leakage that are secreted to the external environment were determined to be 33.25% and 55.10%, respectively. In SEM analysis, the cell membrane structure is disrupted, cells penetrate each other, morphological structure is deteriorated. Finally, the synergistic activity of Bicarinalin was evaluated and it was determined that the AMP increases the inhibition zones of the currently used antibiotics, Levofloxacin, Clarithromycin and Tobramycin.