D-limonen'in escherichia coli üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin metabolomiks yaklaşımı ile belirlenmesi
Determination of the antimicrobial activity of D-limonene on eschericia coli by metabolomics approach
  1. Tez No: 954783
  2. Yazar: OYA TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde doğal bir monoterpen olan D-limonenin Escherichia coli (E. coli) üzerindeki antimikrobiyal etkileri, hedefsiz (untargeted) Gaz Kromatografisi Kütle Spektrometrisi (GC-MS) tabanlı metabolomik analiz yöntemiyle araştırılmış ve bu aktif maddenin mikroorganizma üzerine potansiyel etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmalarda D-limonen'in kuyucuk difüzyon testi ile minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değeri belirlenmiş ve ardından 4000 µL/L olarak belirlenen subinhibitör konsantrasyonda E. coli'ye uygulanarak 6, 12 ve 24 saatlik inkübasyonlara bırakılmıştır. Metabolomik analizler kapsamında E. coli 'de intraselüler ile ekstraselüler fraksiyonlardan metabolitler toplanarak türevlendirilmiş ve GC-MS analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MS-DIAL yazılımı ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler MetaboAnalyst platformunda gerçekleştirilmiş ve anlamlı farklılık gösteren metabolitler belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; biyolojik numunelerin MS-DIAL'de yapılan Kovats (EI) Kütüphane kıyaslamasında çok sayıda metabolit sinyali (feature) elde edilmiş; ancak bu veriler, RT benzerliği, toplam eşleşme skoru ve sinyal/gürültü oranı gibi kalite kriterlerine göre filtrelenmiş ve yalnızca güvenilir şekilde tanımlanan 60 metabolit istatistiksel analizlere dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the antimicrobial effects of D-limonene, a natural monoterpene, on Escherichia coli (E. coli) were investigated using an untargeted Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS)-based metabolomics analysis method, and the potential effects of this active compound on microorganisms were evaluated. In the studies, the minimum inhibitory concentration (MIC) value of D-limonene was determined using a well diffusion test, and then it was applied to E. coli at a subinhibitory concentration of 4000 µL/L and incubated for 6, 12, and 24 hours. As part of the metabolomic analyses, metabolites were collected from intracellular and extracellular fractions of E. coli, derivatized, and analyzed by GC-MS. The obtained data were evaluated using the MS-DIAL software. Statistical evaluations were performed on the MetaboAnalyst platform, and metabolites showing significant differences were identified. According to the findings; a large number of metabolite signals (features) were obtained in the Kovats (EI) Library comparison of biological samples in MS-DIAL; however, these data were filtered according to quality criteria such as RT similarity, total match score and signal/noise ratio, and only 60 metabolites that were reliably identified were included in the statistical analyses.