Factors influencing employee commitment and turnover intention in hotels
Otel işletmelerinde çalışan bağlılığını ve işten ayrılma niyetini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 886418
  2. Yazar: ILIA SOKORENKO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezin amacı, iş tatmini faktörleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Ayrıca çalışmada örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki de incelenmiştir. Veriler, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye ve İspanya'da bulunan üç, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 270 kişiden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, ödül sisteminden ve üstleriyle olan ilişkilerden memnuniyetin örgüte bağlılığı olumlu anlamda etkilediği tespit edilmiştir. Ayırca otel çalışanlarının örgütsel bağlılığı onların örgütte kalmalarına yol açmaktadır. Bu araştırma, iş tatmini-örgütsel bağlılık-işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi inceleyerek literatüre önemli bir katkı sunmaktadır. Mevcut araştırma, yöneticiler için iç politikaları optimize etmek, operasyonel verimliliği artırmak ve organizasyonel iklimi iyileştirmek için öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of present research is to find out a relationship between four job satisfaction factors, organizational commitment, and turnover intention among hotel employees from Türkiye and Spain. Data obtained from a sample of 270 employees from three, four, and five star hotels by using convenient sampling technique. Regression modeling technique was used to analyze the obtained data. Findings suggested that hotel employees are committed to the organization when they are satisfied with reward system and relations with superiors. In turn, organizational commitment of hotel employees reflects on their retention in the organization. Present research is an important addition in literature to understand the prerequisites and consequences of job satisfaction-organizational commitment-turnover intention relationships. Moreover, present research is helpful for hotel businesses and managers in order to optimize internal policies, enhance operational efficiency, and improve organizational climate.