Reservoir computing model using a single nonlinear nanoelectromechanical resonator at atmospheric conditions
Atmosferik koşullarda tek bir doğrusal olmayan nanoelektromekanik rezonatör kullanan rezervuar hesaplama modeli
  1. Tez No: 886425
  2. Yazar: ENİSE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELİM HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Rezervuar hesaplama, hesaplama açısından pahalı tekrarlayan nöral ağlarını (RNN'ler) kullanan geleneksel sistemlere alternatif bir yöntemdir. Bu yöntemde eğitim, yoğun eğitim gerektiren NN'lerde gizli katmanların yerine kara kutu işlevi gören doğrusal olmayan bir fiziksel sistemin yalnızca son katmanında gerçekleştirilir. Bu çalışma, daha önceki çalışmalarda kullanıldığı gibi karmaşık geri besleme döngülerine veya uzaysal olarak genişletilmiş rezervuarlara güvenmek yerine, rezervuar hesaplaması için içsel doğrusal olmayan özelliklere sahip küçük bir nanoelektromekanik sistem (NEMS) rezonatörünün kullanılmasını önermektedir. Doğrusal sınıflandırma, giriş verilerinin daha yüksek boyutlu bir uzaya dönüştürülmesiyle mümkün kılınır; bu, NEMS rezonatörünün doğrusal olmama özelliğinin ve geçici yanıtından kaynaklanan sönümlenen bellek davranışının birleşimi kullanılarak gerçekleştirilir. Mikromekanik rezonatörlerin kullanıldığı rezervuar hesaplamayla karşılaştırıldığında, nanoelektromekanik rezonatörlerin kullanımı, küçük boyutlarından kaynaklanan hızlı bozulma süreleri sayesinde daha hızlı bilgi işlemeyle sonuçlanır. Ayrıca, önerilen NEMS rezervuar hesaplama mimarisinin uygulanması, atmosferik koşullarda çalışabilmesi ve MEMS muadillerine göre daha az yer kaplaması nedeniyle daha pratiktir. Bu çalışma, MNIST el yazısı rakam tanıma görevi ile performansının değerlendirilmesi yoluyla, bir dizi uygulama için önerilen yaklaşımın verimli ve uygulanabilir bilgi işleme potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reservoir computing is an alternative method to conventional systems using computationally expensive recurrent neural networks (RNNs). In this method, the training is performed only at the final layer of a nonlinear physical system functioning as a black box substituted instead of the hidden layers in RNNs requiring intensive training. This study suggests using a small nanoelectromechanical systems (NEMS) resonator with intrinsic nonlinearities for reservoir computing instead of relying on complicated feedback loops or spatially extended reservoirs as used in the earlier works. The linear classification is made possible by transforming the input data into a higher dimensional space, which is accomplished by utilizing the combination of the nonlinearity of the NEMS resonator and its fading memory behavior stemming from its transient response. Compared to reservoir computing using micromechanical resonators, the use of nanoelectromechanical resonators results in faster information processing, enabled by their rapid decay times arising from their small dimensions. Moreover, the implementation of the proposed NEMS reservoir computing architecture is more practical since it can operate at atmospheric conditions and occupies less space than its MEMS counterparts. This study emphasizes the efficient and feasible information processing potential of the suggested approach for a range of applications by the evaluation of its performance with the MNIST handwritten digit recognition task.