Depresyon hastalarında olumlu ve olumsuz geri bildirimin benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of positive and negative feedback on self-esteem in depression patients
- Tez No: 886441
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: Major depresif bozukluk bilişsel, emosyonel, davranışsal semptomlar ve bedensel belirtilerle karakterize olan yaygın bir psikiyatrik hastalıktır. Depresyonun kişilere ve topluma olan yükünü hafifletmek için depresyonun gelişimi ve tekrarında rol oynayan nedenler araştırılmaya devam etmektedir. Depresyonun bilişsel modelinde, düşük benlik saygısı önemli bir risk faktörü olarak kabul edilmekte olup tedavide benlik saygısının güçlendirilmesine önem verilmektedir. Ancak bugüne kadar, benlik saygısını etkili bir şekilde nasıl geliştirebileceğimiz ve terapötik müdahalelerimizin benlik saygısı üzerindeki etkisinin nasıl değerlendirilebileceği konusunda çok az şey bilinmektedir. Kişinin çevreden aldığı olumlu ve olumsuz performans geribildirimin benlik saygısı üzerine etkisi daha önce yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Fakat bu performans geribildirimlerin benlik saygısına olan etkisini depresyon hastalarında sağlıklı kişilere göre olan farkını araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada olumlu ve olumsuz performans geribildiriminin, depresyon hastalarının durum benlik saygısı üzerindeki etkisini araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamıza 18 ile 60 yaşları arasında MDB tanılı 30 hasta ile bu hastalarla yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından benzer özellikler gösteren 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara bilgilendirilmiş onam formu imzalatılarak ayrıntılı psikiyatrik muayene yapıldıktan sonra SCID-5 (DSM-5 için yapılandırılmış klinik görüşme) ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği uygulanmıştır. MDB grubuna ayrıca Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçegĭ ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Benlik saygısını performans geri bildirimleri vererek manipüle etmeyi amaçladığımız görev oyunu katılımcılara anlatıldıktan sonra katılımcılardan tahmini performans sıralamalarını belirlemeleri istenmiştir. Oyun 114 soru, 24 blok ve her blok sonrası olumlu veya olumsuz performans geri bildirimlerinden oluşmakta olup geri bildirim verildikten sonra bir sonraki bloğa geçmeden katılımcılardan kendi performans tahminlerini diğer kişileri dikkate alarak bildirmeleri istenmiştir. Görev oyununda katılımcının her blok öncesinde vermiş olduğu performans beklentisinin bir önceki performans geri bildirimine göre değişip değişmediği; değişti ise ne yönde ve ne kadar değiştiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Major depressive disorder is a common psychiatric disease characterized by cognitive, emotional, behavioural and somatic symptoms. These reasons play a role in the development and recurrence of depression continued to be investigated in order to lower the burden of depression on individuals and society. In cognitive model of depression, low self- esteem is accepted as a major risk factor. Therefore, supporting self-esteem is prioritized in treatment but as of today, there is not much information about how we can improve self- esteem and how we can evaluate our therapotic interventions on self-esteem. The effect of positive and negative performance feedback that an individual receives from the environment on self-esteem has been shown in previous studies. However, there is not any study investigating the difference of the effect of performance feedback on self-esteem in depression patients compared to healthy individuals. In this study, we aimed to investigate the effect of positive and negative performance feedback on the state self-esteem of patients diagnosed with major depressive disorder. METHOD: Our study has 30 patients diagnosed with major depressive disorder between the ages of 18 -60 and 30 healthy control group with similar features to these patients in terms of gender, age and educational status. SCID-5(structured clinical interview for DSM-5) and Rosenberg Self-Esteem Scale are applied after all participants signed an informed consent form and undergo a detailed psychiatric examination. Hamilton Depression Rating Scale and Beck Depression Inventory are also applied only patients with major depressive disorder. After the task was explained to the participants, we asked the participants to determine their estimated performance rankings. The task included 114 questions, 24 blocks and positive or negative performance feedback after each block. After the feedback is given, the participants are asked to estimate their own performance before moving onto the next block. In task, effect on the participant before each block according to the previous performance feedback measured.