II. Dünya Savaşı'nda mütereddit bir gazeteci Nadir Nadi
Nadir Nadi, a hesitant journalist in World War II
- Tez No: 886440
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Cumhuriyet gazetesi, 7 Mayıs 1924'te M. Kemal Atatürk'ün isteği ve yönlendirmesiyle Yunus Nadi Abalıoğlu tarafından kurulduğu ilk günden itibaren Cumhuriyet çizgisinden ve değerlerinden hiçbir şartta ayrılmayan en etkili yayın organı olmuştur. Siyasi tarihin her döneminde gerek kurucu ve başyazarı Yunus Nadi'nin gerekse oğlu Nadir Nadi'nin Cumhuriyet rejimini koruma ve temsil etme sorumluluğuyla yazdıkları yazılar, kimi zaman rejimin sözcülüğünü yaptıkları kimi zaman da rejimi herkesten daha çok sahiplendikleri için her daim dikkat çekmiş, tartışılmış ve takip edilmiştir. Bu çalışmada, 20. yüzyılın gerek Türkiye gerekse tüm Dünya için en büyük felaketlerinden biri olan II. Dünya Savaşı döneminde, Nadir Nadi'nin bir gazeteci olarak tutumu ve siyaset sahnesindeki yeri ele alınacaktır. II. Dünya Savaşı döneminin hemen öncesinde Cumhuriyet gazetesindeki yerini, sayıları günden güne artan yazıları ve muhabir olarak gittiği ülkelerden gönderdiği röportajlarla pekiştiren Nadi, savaş yılları geldiğinde üretkenliğiyle babasını gölgede bırakmıştır. Nadir Nadi'nin genç yaşına karşın, II. Dünya Savaşı'nın polemikçi ve etkili yazarlarından biri haline gelişinin nedenlerine bakabilmek, düşünsel gelişiminin ve olaylara yaklaşımının izini sürebilmek amacıyla Nadi'nin doğduğu yıllara geri dönülecek ve II. Meşrutiyet'ten itibaren basın tarihindeki dönüşümler, iktidar-basın ilişkileri, Cumhuriyet gazetesinin doğuşu gibi Nadi'nin dünyasını belirleyen toplumsal koşullar ele alınacaktır. Nadir Nadi'nin II. Dünya Savaşı boyunca yazdığı tüm köşe yazılarının ayrıntılı analiziyle olaylara hangi siyasi ve ahlaki temelde baktığı, düşüncelerindeki değişimlerin nedenleri, basın tarihine geçmiş polemikleri ortaya konacak ve bütün bunlar mizacının öne çıkan yanlarıyla buluşturularak kapsamlı bir Nadir Nadi portresine ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cumhuriyet newspaper has been the most influential publication organ that has never deviated from the Republican principles and values under any circumstances since the first day it was established by Yunus Nadi Abalıoğlu on May 7, 1924, with a strong support and guidance of M. Kemal Atatürk.In every period of political history, the articles written by both the founder and editor-in-chief Yunus Nadi and his son Nadir Nadi, with the responsibility of protecting and representing the new Republic, have always attracted attention, been discussed and followed, as they sometimes acted as spokespersons of the regime and sometimes embraced the regime more than anyone else. In this study, Nadir Nadi's writings throughout the whole World War II era (1939-1945) are going to be examined and his attitudes as a journalist will be discussed in order to reveal his place in the political scene during one of the greatest disasters of the 20th century for both Turkey and the whole world. Nadi, who consolidated his place in the Cumhuriyet newspaper just before the World War II with his articles, the number of which increased day by day, and the interviews he sent from the countries he visited as a correspondent, overshadowed his father with his productivity when the war years came.In order to look at the reasons behind Nadi's becoming one of the most polemical and influential writers of World War II and to trace his intellectual development and approach to events, we will go back to the years when he was born and look atthe social conditions that determined his world, such as the transformations in the history of the press since the Second Constitutional Era, power-press relations, and the birth of the Cumhuriyet newspaper will be discussed. With the detailed analysis of all the columns he wrote during World War II, the political and moral basis on which he viewed the events, the reasons for the changes in his thoughts, his polemics that went down in the history of the press will be revealed, and all these will be brought together with the prominent aspects of his temperament, and finally a comprehensive portrait of Nadir Nadi will be tried to be achieved.