Miyokard infarktüsü geçirmiş hastaların anksiyete, depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin baş etme tutumlarına etkisi
The effect anxiety, depression and hopelessness levels of patients suffering from myocardial infarction have on their coping attitudes
- Tez No: 306278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, miyokard infarktüsü (Mİ) geçirmiş hastaların anksiyete, depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin baş etme tutumlarına etkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın verileri, 15.11.2010-15.05.2011 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Servisinde yatan Mİ hastalarından toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi 181 kişiden oluşmuştur.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan ?Anket Formu?, ?Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)?, ?Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)?, ?Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)? ve ?Baş Etme Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, ortalamalar, Kruskall Wallis, Mann Whitney U Test, Independent-Samples t-test, One-Way ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve Cronbach alfa analizi kullanılmıştır.Hastaların anksiyete puan ortalamasının 26.20 ± 6.00, depresyon puan ortalamasının 23.15 ± 5.30 ve umutsuzluk puan ortalamasının ise 9.93 ± 2.96 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study is to analyze the effect anxiety, depression and hopelessness levels of patients suffering from myocardial infarction have on their coping attitudes.Data of the study was collected from hospitalized patients with MI at Coronary Intensive Care Service of Atatürk University Research Hospital between 15.11.2010 and 15.05.2011. Sample group of the study was consisted of 181 individuals.?Questionnaire?, ?Beck Anxiety Inventory (BAI)?, ?Beck Depression Inventory (BDI)?, ?Beck Hopelessness Scale (BHS)? and ?COPE Inventory?, prepared by researcher, were used to collect data.A SPSS 17 package program was used to evaluate data of the study. Percentage distribution, mean, Kruskall Wallis, Mann Whitney U Test, Independent-Samples t-test, One-Way ANOVA, Pearson correlation analysis and Cronbach?s Alfa were used to analyze data.Mean scores of anxiety mean score was 26.20 ± 6.00 and depression of patients was at 23.15 ± 5.30 and hopelessness mean score was (9.93 ± 2.96).