İklim değişikliğinde hukukun rolü
Role of law in climate change
- Tez No: 886443
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliğinin Sanayi Devrimi'nin ardından ortaya çıkan ve günümüze dek süregelen fiziksel ve tarihsel boyutlarını incelerken, bu süreçte hukukun üstlendiği rolleri ve etik, adalet ile uluslararası ilişkilerin kesişim noktasında oluşan dinamik yapıları detaylı bir şekilde ele almaktadır. Araştırma, iklim değişikliğiyle mücadelede hukukun nasıl bir etki yarattığını ve bu alandaki mevcut zorluklar ile potansiyel beklentileri irdelerken, iklim değişikliği politikalarının ve yasal düzenlemelerin etkin bir şekilde nasıl tasarlanması gerektiğine dair stratejik öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, hukuki çerçevenin iklim değişikliğiyle mücadeledeki kritik önemini vurgulayarak, politika yapıcılar ve ilgili taraflar için yol gösterici bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the physical and historical dimensions of climate change that emerged after the Industrial Revolution and continues to this day while detailing the roles assumed by law in this process and the dynamic structures formed at the intersection of ethics, justice, and international relations. The research explores how the law has impacted the fight against climate change and delves into the current challenges and potential expectations in this area, offering strategic recommendations on how climate change policies and legal regulations should be effectively designed. This study aims to provide guiding information for policymakers and relevant stakeholders by emphasizing the critical importance of the legal framework in the fight against climate change.