Private sector responsibilities for climate change impacts on human rights
İklim değişikliğinin insan haklarına etkisi konusunda özel sektörün sorumluluğu
- Tez No: 495990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İklim değişikliği, günümüzde dünyanın karşı karşıya bulunduğu en ciddi çevre sorunlardan biri ve yaşam hakkı, sağlı hakkı ve gıda hakkı ve suya erişim gibi birçok haktan faydalanılmasını etkileyebilir. İklim değişikliğinin insan hakları üzerindeki belirgin etkisine rağmen, iklim rejimi konuya karbon azalımı ve adaptasyonu açısından yaklaşarak konunun insani boyutu ihmal etmektedir. Oysa ki, iklim değişikliğini insan hakları perspektifinden düşünmek bir zorunluluktur ve etkileri göz önüne alındığında da aciliyettir. Bilimsel kanıtlara göre % 90'a kadar iklim değişikliğinin insan faaliyetleri tarafından ortaya çıktığını kanıtlamıştır. Devletler iklim müzakerelerinin ana aktörleri olabilirler, ancak tek katkıda bulunan değildirler. Sorumlu tarafları belirleme konusunda ki zorluk bir yana, özel sektörün ve özellikle uluslararası firmaların gözden kaçıramayacağımız rolü bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, özel sektör faaliyetlerinin iklim değişikliği etkilerinin azaltılması ve önlenmesi hususlarında uyumlaştırılması için insan hakları çerçevesinin bir fırsat sunabileceğini savunmaktadır. Bu yaklaşımla, kurumsal raporlama ve dış denetim gibi kurumsal sorumluluk araçlarının potansiyel rolü ve insan hakları perspektifinin devlet yaptırım mekanizmalarını, sivil toplum baskısını, bağlayıcı olmayan hukuk mekanizmalarını ve insan hakları yargı sürecini nasıl harekete geçirilebileceği konuları tamamlayıcı bir yaklaşımla ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The climate change is the most serious environmental problem facing the globe and it will affect broad range of rights such as right to life, right to health and right to food and access to water. Despite its obvious implications, climate change regime often approaches the issue from carbon mitigation and adaptation standpoint where human dimension is neglected. Thinking about climate change from a human rights perspective is a necessity and considering the impacts it is also urgency. With the accumulated scientific evidence, it is certain that up to 90% climate change has been driven by human activities. States might be the main actors of the climate negotiations however they are not the sole contributors. Despite the challenge to point out responsible parties, private sector particularly transnational companies have a role that one cannot afford to overlook. In this context, this study argues that human rights framework could propose an opportunity for better alignment of corporate activities with the reduction and prevention of climate impacts. With this approach, the potential role that the corporate responsibility tools such as corporate reporting and external monitoring will be discussed with a complementary approach on how human rights perspective could motive the private sector action by focusing on state enforcement mechanisms, civil society pressure, with soft law measures and human rights judicial process.