X-Y esnek mekanizma temelli titreşim sönümleyici tasarımı
X-Y flexible mechanism based vibration damper design
  1. Tez No: 886530
  2. Yazar: HAYDAR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada dinamik titreşim sönümleyici sistemlerine alternatif olarak bir“Esnek Mekanizma”tasarlanmıştır. Mekanizmanın doğal frekans değerleri deneysel ve sonlu elemanlar programı yardımıyla incelenmiştir. Yay katsayısı hesaplamaları deneysel, sonlu elemanlar formülasyonları, katlanmış kiriş mukavemet formülleri ve Ansys programı ile yapılmıştır. Esnek mekanizmanın kuvvet-yerdeğiştirme değerleri elastiklik modülü farklı olan PLA malzemeler üzerinden deneysel ve Ansys programıyla elde edilmiş, Matlab yardımıyla Yapay Sinir Ağları (YSA) modülü eğitilmiş ve ara değerlerin bulunabilirliği araştırılmıştır. Bir sistemde meydana gelebilecek tehlikeli rezonans bölgelerine ait frekansların önerilen mekanizma ile sönümlenebilirliği, dinamik absorber olarak kullanılma kapasitesi araştırılmıştır. Bu amaçla esnek mekanizmanın doğal frekansına denk gelecek şekilde çelik bir kirişin doğal frekans analizi yapılmıştır. Mekanizma kiriş üzerine sabitlenmiş ve sisteme uygulanan harmonik titreşimi kirişin üzerinden aldığı, böylece sistemi rezonanstan koruduğu gösterilmiştir. Çalışması yapılan mekanizmanın alternatif bir titreşim sönümleyici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a“Flexible Mechanism”was designed as an alternative to dynamic vibration damper systems. The natural frequency values of the mechanism were examined experimentally and with the help of finite element programs. Spring coefficient calculations were made using experimental, finite element formulations, folded beam strength formulas and Ansys program. The force-displacement values of the flexible mechanism were obtained experimentally and with the Ansys program on PLA materials with different elastic modulus, the Artificial Neural Networks (ANN) module was trained with the help of Matlab and the availability of intermediate values was investigated. The dampening of frequencies belonging to dangerous resonance regions that may occur in a system with the proposed mechanism and its capacity to be used as a dynamic absorber were investigated. For this purpose, a natural frequency analysis of a steel beam was performed to coincide with the natural frequency of the flexible mechanism. The mechanism is fixed on the beam and it has been shown that it absorbs the harmonic vibration applied to the system from the beam, thus protecting the system from resonance. It is thought that the mechanism under study will be an alternative vibration damper.