Design, control and user evaluations of a self-aligning knee exoskeleton
Kendinden hizalamalı diz dış iskeletinin tasarımı, kontrolü ve kullanıcı değerlendirmeleri
- Tez No: 759186
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN PATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kalabalıklaşan dünya nüfusu, nörolojik sorunlar ve yaralanmalar gibi çeşitli nedenlerle alt ve üst ekstremitelerin tedavi ve rehabilitasyonuna olan ihtiyaç artmaktadır. Robot destekli rehabilitasyon, fizyoterapilerdeki yoğun egzersizleri, yüksek yoğunluk ve doğrulukla tekrarlayarak güvenli bir şekilde uygulayabildiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca bu cihazlar, sensörleri sayesinde hastanın tedavisindeki ilerlemenin nicel ölçümlerini yaparak hastaya özel yardım sağlayabilmektedir. Bu tezde, hastaların hareket kabiliyetini arttıran kendinden hizalamalı bir robot destekli diz dış iskeleti sunuyoruz. Diz dış iskeleti, tasarımında yer alan kendinden hizalamalı esnek mekanizması sayesinde, fleksiyon/ekstansiyon hareketlerine ek olarak, sagital düzlemde öteleme hareketlerine de olanak sağlayarak, dizin hareketlerinin ergonomik bir şekilde olmasını sağlar. Ayrıca, Bowden kablolu seri elastik eyleyici kullanımı sayesinde motor ve dişli ünitesi dizden uzağa yerleştirilebilir ve yüksek başarımlı etkileşim kontrolü sağlanabilir. İnsan diz eklemi ile dış iskelet arasındaki hizalanma sorununu çözmek için X ve Y yönlerinde yüksek hareket alanına sahip olan özgün bir esnek mekanizma önerilmiştir. Yüksek dönme ve düşük öteleme esnekliğine sahip olan bu mekanizma, boşluk ve sürtünme içermeyen seviyede, kompakt ve hafif bir biçimde hayata geçirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Kendinden hizalamalı esnek mekanizma sayesinde, dış iskeletin dönme ekseni otomatik olarak hizalanarak, insan dizinin ve dış iskeletin eksenleri arasında eşleşme sağlanır. Böylece kullanıcının dizine etki eden istenmeyen etkileşim kuvvetleri azaltılır. Diz eklemine uygulanan etkileşim torklarını aktif olarak kontrol etmek için Bowden kablo tahrikli bir seri elastik eyleyici kullanılmıştır. Bowden kablo iletimi, motor ve harmonik dişli ünitelerinin daha avantajlı bir yere yerleştirilmesini sağlayarak, dış iskeletin daha düşük kütle ve atalete sahip olmasını sağlar ve kullanıcıyı bu ağırlığı taşıma zorunluluğundan kurtarır. Diz dış iskeleti, seri elastik eyleyicisi sayesinde yüksek duyarlılıkta tork kontrol performansı sergilerken, aynı zamanda kontrol bant genişliği içinde aktif geri sürülebilirlik ve bu bant genişliğinin girdiler içinse pasif uyumluluk sağlar. Diz dış iskeletinin kendinden hizalamalı özelliğinin sağladığı ergonomik iyileştirmeleri değerlendirmek için kapsamlı insanlı deneyler tasarlanmıştır. Bu insanlı deneylerin sonuçları, diz dış iskeletinin kendinden hizalanma özelliğinin, hatalı hizalanma nedeniyle oluşan istenmeyen etkileşim kuvvetlerini azalttığına ve dış iskeletin oturup kalkma ve yürüyüş kinematiğini önemli ölçüde etkilemediğine dair istatiksel öneme sahip kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The demand for the treatment and rehabilitation of lower and upper extremities is expected to increase due to various reasons, such as the growing world population and increasing neurological disorders. Robot-assisted rehabilitation is preferred for the administration of physical therapies, as repetitive and physically demanding rehabilitation treatments can be delivered with high intensity and accuracy, while simultaneously quantitative measurements of patient progress thanks to their integrated sensors and ensuring the safety of patients. Furthermore, these devices can provide administer customized assistance to satisfy the individual needs of each patient. In this thesis, we present a self-aligning robot-assisted knee exoskeleton to improve the mobility of patients. The knee exoskeleton features self-alignment based on a compliant mechanism to ensure the ergonomic movements of the knee. Thanks to this self-aligning property, the knee exoskeleton enables the translational movements of the knee joint in the sagittal plane, in addition to the main flexion/extension movements. Furthermore, a Bowden cable-based series elastic actuator is utilized for the remote placement of the actuators while enabling high-fidelity interaction control. As a novel feature, a large stroke XY-stage compliant mechanism is proposed to address the misalignment problem between the human knee joint and the exoskeleton. A compliant mechanism with high rotational and low translational stiffness levels is designed such that the self-alignment mechanism can be implemented in a compact and light-weight form, while featuring no backlash and friction. Through the compliant alignment mechanism, a close match between the human knee joint and the exoskeleton joint axes is achieved by automatically aligning the joint axis of the exoskeleton, such that parasitic interaction forces induced on the user are minimized. A Bowden cable-driven series elastic actuator is utilized for the knee exoskeleton to actively control the interaction torques applied to the knee joint, such that assistance torques can be provided to the user. Bowden cable transmission enables the actuator and harmonic reduction units to be placed at a remote location, enabling the exoskeleton to feature low mass and inertia and relieving the user from the burden of carrying this weight. Thanks to its series elastic actuation, the knee exoskeleton displays high-fidelity torque tracking performance, while also featuring active back-driveability within the control bandwidth and passive compliance for excitations above this bandwidth. We also present a comprehensive set of human subject experiments designed to evaluate the ergonomic improvements provided by the self-alignment feature of the knee exoskeleton. The results of these human subject experiments provide evidence that the self-alignment feature of the knee exoskeleton decreases the parasitic interaction forces due to misalignment and ensures that the exoskeleton does not significantly interfere with the knee kinematics.