Akıllı telefon bağımlılığı ve dijital tükenmişliğe yönelik bir model çalışması: Bilinçli farkındalık ve dijital duygu bulaşmasının aracılık rolü
A model study on smartphone addiction and digital burnout: The mediating role of mindfulness and digital emotion contagion
  1. Tez No: 886565
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, akıllı telefon bağımlılığı ile dijital tükenmişlik arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu ilişkide bilinçli farkındalık ve dijital duygu bulaşmasının aracılık rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, Türkiye'de yaşamakta olan, 18-47 yaş aralığındaki araştırmaya katılmaya gönüllü olan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmaya 290 kadın (%74.6) ve 99 erkek (%25.4) olmak üzere toplam 389 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Dijital Tükenmişlik Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği – Kısa Formu ve Dijital Duygu Bulaşması Ölçeği kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 23 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki aracılık ilişkisi ise PROCESS Hayes Macro aracılığı ile ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda, dijital tükenmişlik düzeyinin cinsiyet ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermezken; yaş, çalışma durumu, romantik ilişki durumu ve günlük telefon kullanım süresine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Araştırma sonucunda ayrıca, akıllı telefon bağımlılığı ile dijital tükenmişlik arasındaki ilişkide bilinçli farkındalık ve dijital duygu bulaşmasının tam aracı rolü olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatürde yer alan bilgiler doğrultusunda tartışılmış, gelecek araştırmalara ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the relationship between smartphone addiction and digital burnout, and to examine the mediating role of mindfulness and digital emotion contagion in this relationship. The research group consisted of individuals aged 18-47 living in Turkey who volunteered to participate in the study. A total of 389 participants, including 290 females (74.6%) and 99 males (25.4%), took part in the study. The data collection tools included a Personal Information Form, Digital Burnout Scale, Mindfulness Scale, Smartphone Addiction Scale - Short Form and Digital Emotion Contagion Scale. The data were analyzed using IBM SPSS 23 software package. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-test and One Way Analysis of Variance (ANOVA) were conducted to examine the relationships between variables. The mediating relationship between variables was examined using the PROCESS Hayes Macro. The results of the research showed that the level of digital burnout did not differ significantly by gender and education level, while it showed significant differences according to age, employment status, romantic relationship status, and daily phone usage time. Additionally, the research found that mindfulness and digital emotion contagion fully mediated the relationship between smartphone addiction and digital burnout. The findings were discussed in line with the literature, recommendations for future research and practitioners were provided.