Rehberlik ve psikolojik danışmanlık mesleği ve sürecine yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi çalışması
Development of an attitude scale towards the profession and process of guidance and psychological counseling
  1. Tez No: 886594
  2. Yazar: EFSUN ULUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzün getirdiği yenilikler doğrultusunda değişim ve gelişim gösteren yaşam şartları ve bu şartlara uyum süreci bireylerin psikolojik zorluklarla karşılaşmalarına neden olabilir. Karşılaşılan bu olası zorluklar karşısında psikolojik olarak desteğe ihtiyaç duyan kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bireylerin hayatlarının belli bir aşamasında profesyonel ruh sağlığı desteği alması gerekebilir. Bu desteği kabul etmek bazı bireyler için kolay bir seçenekken bazı bireyler için kabul edilemez olabilir. Ruh sağlığı kapsamında psikolojik danışma süreci ve meslek profesyonellerine yönelik farklı düşüncelere sahip bireylerin psikolojik danışmanlık mesleğine yönelik tutumlarının da farklı olabileceği öngörülmektedir. Hayatlarına temas ettikleri bireylere akademik bilgileri aktarmanın dışında kendi görüşleri doğrultusunda öğrencilerin tutumlarının oluşmasında önemli bir görev üstlenen öğretmenler psikolojik destek almaya yönelik olan görüşlerini de öğrencilerine aktarmaktadır. Bu bakış açısından hareketle bu çalışmanın amacı üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin psikolojik danışmanlık mesleği ve sürecine ilişkin tutumlarıın belirlenmesi için Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mesleği ve Sürecine Yönelik Tutum Ölçeği (RPD-MSÖ)'nin geliştirilmesidir. Söz konusu araştırma doğrultusunda eğitim fakültelerinde öğrenim gören 544 öğretmen adayı ile 2023-2024 eğitim dönemi bahar yarıyılında veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Veri analiz sürecinde IBM SPSS ve AMOS paket programlarından faydalanılmıştır. Veri analiz sürecinde veri setinin değerlendirilmesi, açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, madde analizi ve iç güvenirlik analizleri sırasıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda toplam varyansın %57.73'unu açıklayan ve 17 maddeden oluşan 5'li Likert tipindeki 4 faktörlü ölçek yapısı elde edilmiştir. Cronbach Alpha'sı .831 olan ve yapısı mükemmel uyumu gösteren ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mesleği ve Sürecine Yönelik Tutum Ölçeği (RPD-MSÖ), öğretmen adaylarının psikolojik danışmanlık mesleği ve psikolojik danışmanlık sürecine ilişkin tutumlarının belirleneceği çeşitli çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In light of the innovations brought about by contemporary developments, living conditions have evolved, potentially leading individuals to encounter psychological challenges while adapting to these conditions. Consequently, the number of individuals requiring psychological support is increasing daily. At certain stages of their lives, individuals may need professional mental health assistance. While accepting this support might be an easy option for some, it remains unacceptable for others. Within the scope of mental health, it is anticipated that individuals may hold varying attitudes towards the profession and process of psychological counseling. Teachers, who play a significant role not only in imparting academic knowledge but also in shaping students' attitudes based on their own perspectives, also convey their views on seeking psychological support to their students. From this perspective, the aim of this study is to develop the Attitude Scale towards the Profession and Process of Guidance and Psychological Counseling (ASPPGPC) to determine the attitudes of university students enrolled in education faculties towards the profession and process of psychological counseling. In line with this research direction, data collection was conducted during the spring semester of the 2023-2024 academic year with 544 teacher candidates enrolled in education faculties. IBM SPSS and AMOS software packages were utilized for data analysis. The data analysis process included evaluating the dataset, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, item analysis, and internal reliability analyses conducted sequentially. Based on the analysis results, a 4-factor structure consisting of 17 items on a 5-point Likert scale, explaining 57.73% of the total variance, was obtained. The scale demonstrated excellent structural validity with a Cronbach's Alpha coefficient of .831, indicating that it is valid and reliable. The Attitude Scale towards the Profession and Process of Guidance and Psychological Counseling (RPD-MSÖ) can be utilized in various studies to assess the attitudes of teacher candidates towards the profession and process of psychological counseling.