Sosyal medya ünlülerinin yabancı dil olarak Türkçe öğretimi
Teaching Turkish as a foreing language by social media celebrities
- Tez No: 886633
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde sosyal medya platformları, milyonlarca insanın günlük olarak etkileşimde bulunduğu ve bilgi alışverişi yaptığı önemli mecralardır. Özellikle sosyal medya ünlüleri/fenomenleri geniş bir izleyici kitlesine sahip olmalarıyla birlikte farklı dillerde içerik üretme ve paylaşma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Amacı sosyal medya platformlarında ana dili Türkçe olmayan sosyal medya ünlülerinin Türkçe öğretimindeki rolünü ve etkisini belirlemek, bahsi geçen kişilerin sosyal medyada Türkçe öğretim yöntemlerini, içeriklerini ve kullandıkları yöntemlerin öğrenme sürecine katkılarını derinlemesine incelemek olan bu araştırma; ana dili Türkçe olmayan yabancı sosyal medya ünlülerinin Türkçeyi ikinci dil olarak öğretmeye yöneldikleri bir ortamdaki durumu incelediğinden nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile yapılandırılmıştır. Araştırma boyunca sosyal medya platformlarından YouTube, TikTok ve Instagramda on binlerce abonesi veya takipçisi olan, beğenileri ve izlenmeleri yüz binleri bulan, çeşitli içerikler üreterek Türkçe öğretimine katkı sağlayan yabancı uyruklu sosyal medya ünlülerinin paylaşımları/içerikleri doküman olarak incelenmiş; ana dili Türkçe olmayan 5 sosyal medya ünlüsü, 13 yabancı uyruklu Türkçe öğrenici ve yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uzman 2 kişi ile yarı yapılandırılmış sorularla görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada doküman incelemesi ve görüşme verilerinden elde edilen bulgular, sosyal medya ünlülerinin birbirinden farklı içeriklerle sosyal medya platformları üzerinden sistemli bir yabancı dil eğitimi vermese de yabancı dil olarak Türkçe öğretimine potansiyel katkı sağladıklarını göstermektedir. Yabancılara Türkçe eğitimi veren sosyal medya ünlüleri Türkçe öğretimi ile birlikte Türk kültürüne ait unsurları da öğrenicilere aktarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today social media platforms are significant channels where millions of people interact daily and exchange information. Particularly, social media celebrities/influencers, with their large audience, play a crucial role in producing and sharing content in various languages. This research aims to determine the role and impact of non-native Turkish-speaking social media celebrities in teaching Turkish on social media platforms. It deeply examines the teaching methods, content, and the contributions of these methods to the learning process of the mentioned individuals. As this study investigates the scenario in which foreign social media celebrities teach Turkish as a second language, it is structured as a case study, one of the qualitative research methods.Throughout the research, content produced by foreign social media celebrities who have tens of thousands of subscribers or followers on platforms like YouTube, TikTok, and Instagram, and whose likes and views reach hundreds of thousands, contributing to the teaching of Turkish, were analyzed as documents. Semi-structured interviews were conducted with five non-native Turkish-speaking social media celebrities, thirteen foreign learners of Turkish, and two experts in teaching Turkish as a foreign language. The findings obtained from document analysis and interviews indicate that although social media celebrities do not provide systematic foreign language education through diverse content on social media platforms, they potentially contribute to teaching Turkish as a foreign language. Social media celebrities teaching Turkish to foreigners also impart elements of Turkish culture to learners along with language instruction.