Uluslararası öğrencilerin sosyokültürel uyumu: Yıldız Teknik Üniversitesi örneği
Sociocultural adaptation of international students: The case of Yıldız Technical University
  1. Tez No: 886634
  2. Yazar: İSMAİL DOĞUKAN ERZURUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkelerin siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini geliştirmesi noktasında bir köprü görevi gören uluslararası öğrencilerin, hem mutlulukları hem de akademik başarıları açısından kültürel uyumları büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, öğrencilerin eğitim aldıkları ülkelerde başarılı olmaları ve uyum süreçlerini kolaylıkla atlatmaları üzerinde durulması gereken bir politika olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) öğrenim gören uluslararası öğrencilerin sosyokültürel uyumları incelenerek, bu uyum düzeyinin hangi sosyo-demografik değişkenler ile ilişikli olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, sosyokültürel uyumu ölçmek amacıyla Ward ve Kennedy tarafından geliştirilen ve sonrasında çeşitli araştırmacılar tarafından Türkçeye uyarlanan 'Sosyokültürel Uyum Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçeğin uygulanması amacıyla evreni oluşturan 2023-2024 eğitim öğretim güz döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi'nde lisans ve lisansüstü eğitim alan uluslararası öğrencilerin tamamına e-posta yoluyla ulaşılarak anket uygulanmıştır. Geri dönüş sağlayan 443 öğrenciden toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı ile incelenmiştir. Anket verilerinin normallik, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca, Pearson korelasyon analizi ile sosyo-demografik verilerle sosyokültürel uyum arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan korelasyon analizi sonucunda, uluslararası öğrencilerin sosyokültürel uyumları ile cinsiyetleri, gelir durumları, Türkiye'de tanıdıklarının olup olmaması, üniversitede bulunan eğitim ve sosyalleşme alanlarını kullanma sıklıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, uluslararası öğrencilerin sosyokültürel uyumları ile alınan eğitim düzeyi, Türkiye'de bulunulan süre, öğrenci kulübüne üye olup olmama ve sosyal faaliyetlere katılım durumları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Yapılan çalışma neticesinde elde edilen bulgular doğrultusunda, yükseköğretim kurumlarında görev yapan yöneticilere uluslararası öğrencilerin sosyokültürel uyumlarını arttırabilmeleri açısından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The cultural adaptation of international students, who serve as a bridge for countries to develop their political, economic and cultural relations, is of great importance for both their happiness and academic success. In this context, it is a policy that should be emphasized that international students are successful in the countries where they study and that they easily overcome the adaptation processes. In this study, it is aimed to examine the sociocultural adaptation of international students studying at Yıldız Technical University (YTÜ) and to reveal which socio-demographic variables are related to this adaptation level. In this research, the 'Sociocultural Adaptation Scale', developed by Ward and Kennedy and later adapted into Turkish by various researchers, was used to measure sociocultural adaptation. In order to apply the scale, a survey was conducted by contacting all foreign students studying at Yıldız Technical University in the fall semester of the 2023-2024 academic year, who constitute the entire population, via e-mail. The data collected from 443 returning students were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Normality, validity and reliability analyzes of the survey data were conducted. Additionally, the relationship between socio-demographic data and sociocultural adaptation was examined with Pearson correlation analysis. As a result of the correlation analysis conducted within the scope of the research, a significant relationship was found between international students' sociocultural adaptation and their gender, income status, whether they have acquaintances in Turkey, and the frequency of using the education and socialization areas at the university. However, no significant relationship was found between international students' sociocultural adaptation and the level of education received, the duration of their stay in Turkey, whether they are members of a student club or not, and their participation in social activities. In line with the findings obtained as a result of the study, suggestions were made to the administrators working in higher education institutions in order to increase the sociocultural adaptation of international students.