Impact of eco-efficiency on firm value: Evidence from manufacturing companies listed in Indonesia Sharia Stock Index
Eko-etkı̇nlı̇ğı̇n fı̇rma değerı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇: Endonezya Şerı̇at Borsa Endeksı̇nde ı̇şlem gören ı̇malat şı̇rketlerı̇nden kanıtlar
- Tez No: 886657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İmalat sektörünün faaliyetleri iklim değişikliği sorunlarına katkıda bulunmaktadır. Paydaşlar, insan olarak sorumlulukları olduğu için sorunların ele alınmasına aktif olarak katılmalıdır. Bu araştırma tezi, eko-verimliliğin firma değeri üzerindeki etkisini araştıracaktır. Çalışma, eko-verimlilik uygulamasının 2013'ten 2022'ye kadar Endonezya şeriat hisse senedi endeksinde listelenen imalat şirketlerinin firma değerine doğrudan etkisini gözlemlemeyi amaçlayacaktır. Çalışmada ılımlı regresyon analizi kullanılacak, ılımlı değişkenler olarak kaldıraç, karlılık ve bu araştırmanın yeni yönü olarak yaş kullanılacaktır. Sonuçlar, eko-verimliliğin firma değeri üzerinde negatif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kaldıraç eko-verimlilik, firma değeri arasındaki ilişkiyi güçlendirebilirken, karlılık bu ilişkiyi zayıflatabilir. Bu çalışmanın sonucu, şirket paydaşlarının eko-verimliliğin etkinliğini ve verimliliğini artırmak için eko-verimlilik uygulama stratejisini yeniden değerlendirmeleri gerektiğini göstermektedir. Bu, ISO 14001'in uygulanmasında bir değerlendirme sürecinin varlığı göz önüne alındığında özellikle önemlidir. Ayrıca, hükümetin özellikle Endonezya'da çevreyi en çok kirleten şirket için sürdürülebilir iş politikalarını sıkı bir şekilde uygulaması zorunludur.
Özet (Çeviri)
The activity of manufacturing sector has been contributing to the climate change issues. The stakeholders must actively participate in addressing the issues as it is their responsibility as human beings. This research thesis will investigate the influence of eco-efficiency on firm value. The study will aim to observe the direct effect of implementing the eco-efficiency against the firm value of the manufacturing companies listed in Indonesia sharia stock index from 2013 to 2022. The study will utilise moderated regression analysis, with leverage and profitability as the moderating variables, age as the novel aspect of this research. The results indicate that there is a negative impact of eco-efficiency on firm value. Additionally, the leverage can enhance the relationship between eco-efficiency and firm value, while profitability can weaken this relationship. The implication of this study suggests that the company's stakeholders should reassess the implementation strategy of eco-efficiency in order to enhance its effectiveness of efficiency. This is particularly important considering the presence of an evaluation process in the implementation of ISO 14001. Furthermore, it is imperative for the government to strictly enforce sustainable business policies, particularly for the most environmentally polluting company in Indonesia.