Ciddi ve kayıtsız boş zaman katılımcısı spor yöneticiliği öğrencilerinin dönüşümsel liderlik eğilimlerinin incelenmesi
Examining the transformational leadership tendencies of serious and casual leisure participant sports management students
- Tez No: 886682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma ciddi ve kayıtsız boş zaman katılımcısı spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin dönüşümsel liderlik eğilimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma nicel araştırma tekniklerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup çalışmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümünde öğrenim göre 117 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenmiş ve çalışmada gönüllü olarak yer almışlardır. Çalışmada veriler araştırmacılar tarafından geliştirtilen kişisel bilgi formunun yanı sıra“Dönüşümsel Liderlik Ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçek tek faktörlü yapıyı destekleyen 8 sorudan oluşmaktadır. Verilerin analizinde yüzde, frekans ve çapraz tablolama gibi betimsel analizlerin yanı sıra bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi testi ve kısmi korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların cinsiyet ve ciddi veya kayıtsız boş zaman katılımcısı olma değişkenlerine göre dönüşümsel liderlik eğilimlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, sınıf değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Buna göre birinci sınıf öğrencileri ikinci sınıf öğrencilerinden anlamlı şekilde yüksek dönüşümsel liderlik eğilimine sahiptir. Ayrıca katılımcıların yaşları ile dönüşümsel liderlik eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the transformational leadership tendencies exhibited by sports management students who engage in both serious and casual leisure activities. The study employed the relational screening model, which is a quantitative research technique. A total of 117 students from the Department of Sports Management at Recep Tayyip Erdoğan University, Faculty of Sports Sciences, participated in the study. The participants were selected using the simple random sampling method and willingly participated in the study. Data in the study were gathered through the utilization of the“Transformational Leadership Scale”and a personal information form created by the researchers. The scale comprises 8 questions that endorse a unidimensional structure. The data was analyzed using descriptive measures such as percentage, frequency, and cross-tabulation, as well as more advanced statistical tests including independent sample t-test, one-way analysis of variance test, and partial correlation analysis. The analysis results indicate that there were no significant differences in the participants' transformational leadership tendencies based on their gender and type of being serious or casual leisure participant. However, a significant difference was found based on the participants' class. First-year students exhibited a significantly higher inclination towards transformational leadership compared to second-year students. Furthermore, there was no significant correlation found between the ages of the participants and their inclination towards transformational leadership.