Çocuk sağlığı ve hastalıkları anabilim dalında görevli uzmanlık öğrencisi hekimlerin merhamet yorgunluğu, işe bağlılık, tatmin ve iş yerindeki psikolojik rahatlıkları açısından karşılaştırılması: bir üniversite örneği
Comparison of specialty student physicians working in the department of pediatrics in terms of compassion fatigue, work commitment, satisfaction and psychological comfort at work: a university sample
- Tez No: 886684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaçlar: Bu çalışmanın temel amacı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde uzmanlık eğitimi gören hekimlerin mesleki performanslarını etkileyen önemli faktörler olan merhamet yorgunluğu, işe bağlılık, tatmin ve iş yerindeki psikolojik rahatlık algısının birbirleri arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri ortaya koymayı amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte olup, Haziran-Aralık 2023 ayları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören uzmanlık öğrencisi hekimlere sosyodemografik veriler ve İş Tatmin Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği, İşe Tutulma (UWES-6) ölçeği ve Psikolojik Rahatlık Ölçeği uygulanmıştır. Bu öğrenim sürecindeki 124 uzmanlık öğrencisi hekimin verileri toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hekimlerdeki merhamet yorgunluğu düzeyi 63,1 ± 23,8'dir. Düzenli fiziksel aktivite yapmak ve hekimin işini kendine uygun görmesi merhamet yorgunluğunda koruyucu faktördür (p=0,015;0,003). Merhamet yorgunluğu ile iş tatmini, işe bağlanma, iş yerine enerjik olma, işine kendini adama ve iş yerindeki psikolojik rahatlık açısından negatif yönde anlamlı ilişkiler mevcuttur (r =-0,420; -0,380; -0,445; -0,394; -0,193). İş yerindeki psikolojik rahatlığın iş tatmini üzerindeki etkisinde merhamet yorgunluğunun tam aracı etkisi vardır. Merhamet yorgunluğunun ve iş yerindeki psikolojik rahatlığın işe bağlanma üzerindeki etkisinde iş yerindeki tatminin tam aracı etkisi vardır. Sonuç: Sağlık çalışanlarında gelişen merhamet yorgunluğu, iş tatmini, işe bağlılık ve iş yerindeki psikolojik rahatlıklarını negatif yönde etkilemektedir. Bu nedenle merhamet yorgunluğunun erken tanısı ve sağlık kurumlarında gelişmesini önleyici müdahaleler yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aims: The main objective of this study is to examine the correlations and interactions among compassion fatigue, work engagement, job satisfaction, and the perception of psychological comfort in the workplace, all of which are crucial factors influencing the professional performance of physicians specializing in the Department of Pediatrics. Material and Method: The study was organized as a cross-sectional study. In June-December 2023, sociodemographic data and the Job Satisfaction Scale, Compassion Fatigue-Short Scale, Work Engagement (UWES-6) scale, and Psychological Safety Scale were administered to resident physicians studying at the Department of Pediatrics, Cerrahpaşa Medical Faculty. Data were collected from 124 specialty student physicians in this educational process. Results: The level of compassion fatigue in the physicians participating in the study was 63,1 ± 23,8. Regular physical activity and the physician's perception that his/her job is suitable for him/her are protective factors in compassion fatigue (p=0.015;0.003). There are significant negative correlations between compassion fatigue and work engagement, job satisfaction, being energized at work, dedication to work and psychological comfort at work (r= -0.420; -0.380; -0.445; -0.394; -0.193). Compassion fatigue completely mediates the relationship between psychological safety in the workplace and job satisfaction. Job satisfaction completely mediates the relationship between compassion fatigue, psychological safety at work, and work engagement. Conclusion: Compassion fatigue in healthcare workers negatively affects their job satisfaction, work engagement and psychological comfort at work. Therefore, early diagnosis of compassion fatigue and preventive interventions in health institutions are important.