Investigation of crystallization effect on surface tension of nanoparticle embedded borosilicate glass-ceramic coatings
Nanopartikül içeren borosilikat cam seramik kaplamalarının yüzey gerilimi üzerindeki kristalleşme etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 886688
  2. Yazar: NURULLAH ÇÖPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Cam ve seramiğin avantajlı özelliklerini birleştiren cam-seramik kaplamalar, üstün mekanik mukavemet, termal kararlılık, kimyasal dayanıklılık ve optik özellikleri sayesinde çeşitli endüstriyel uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, özellikle nano-CuO ve nano-ZnO ile güçlendirilmiş fosfat içeren lityum çinko borosilikat (LZBS) cam-seramik kaplamaları incelemektedir. Çalışmanın ana amacı, LZSB cam-seramiklerinin kristalizasyon kinetiğini arastırmak ve sonrasında nano-CuO ve nano-ZnO katkılarının bu cam-seramik kaplamaların yüzey özellikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Kullanılan temel yöntemler arasında termal özellikleri belirlemek için diferansiyel termal analiz (DTA), faz tanımlaması için X-ışını difraksiyonu (XRD), mikroyapısal analiz için taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve yüzey hidrofiliği ve gerilimini değerlendirmek için temas açısı ölçümleri bulunmaktadır. Cam-seramik kaplama, P2O5, NiO ve CoO ile modifiye edilmiş Li2O-ZnO-B2O3-SiO2 baz bileşimi ile formüle edilmiştir. Cam- seramik öncüsü 1400°C'de eritilmiş, soğutulmuş ve ardından ince cam parçacıkları üretmek için kurutulmuştur. Kaplama özelliklerini incelemek için çeşitli konsantrasyonlarda (0.5 ila 5.0 wt.%) nano-CuO (38 nm) ve nano-ZnO (30-50 nm) eklenmiştir. Isı mikroskobu, LZBS öncül camının termal dönüşüm aşamalarını ortaya koymuştur: sinterleme 681°C'de başlamış, yumuşama 722°C'de, sıvı faz geçişi 748°C'de, küre deformasyonu 773°C'de ve tam erime 782°C'de gerçekleşmiştir. VFT analizi viskozite parametrelerini göstermiştir: A = 4122.09, B = 5262.74 ve T0 = 691.12. Kissinger denklemi, kristalizasyon için önemli bir enerji bariyerine işaret eden 11,362 kJ/mol aktivasyon enerjisi (Ea) ve 7.19 doğal logaritma (ln(A)) ön-eksponensiyel faktörünü belirlemiştir. X-ışını difraksiyonu (XRD) analizi, nano-CuO içeren cam-seramik kaplamaların belirgin faz kompozisyonları (SiO2, Li2ZnSiO4, Li3PO4) sergilediğini, Li3PO4 yoğunluğunun daha yüksek sıcaklıklarda (750°C'den 850°C'ye) ve %2.5 nano-CuO'ya kadar arttığını ortaya koymuştur. Nano-ZnO ile katkılanmış kaplamalar, çeşitli sıcaklıklar (750°C, 800°C, 850°C) ve konsantrasyonlarda (0.5, 1.0, 2.5, 5.0 wt%) Li2ZnSiO4 ve Li3PO4'ün kristalizasyonunu ve faz kararlılığını artırmıştır. Optik mikroskop, sıcaklıkla artan tane boyutunu doğrulamış, 750°C'de ince taneli yapılar, 800°C'de daha kaba yapılar ve 850°C'de düzensiz taneler gözlemlenmiştir. Nano-CuO ve nano-ZnO ilavesi, cam-seramik yüzeylerin ıslanabilirliğini önemli ölçüde artırmaktadır; %0.5 nano-CuO, temas açılarını 750°C'de 67.04° ± 2.53'ten 18.42° ± 2.38'e düşürürken, %0.5 nano-ZnO temas açısını 42.11° ± 2.26'ya indirmekte ve yüzey gerilimini 850°C'de nano-CuO için 286.62 mN/m'ye, nano-ZnO için ise 257.50 mN/m'ye yükseltmektedir. Bu tez, LZBS öncül camının sinterleme başlangıcından tam ergimeye kadar olan ardışık çok aşamalı termal dönüşümünün kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Glass-ceramic coatings, integrating the advantageous properties of glasses and ceramics, play a pivotal role in various industrial applications owing to their superior mechanical strength, thermal stability, chemical durability, and optical characteristics. This research delves into phosphate-containing lithium zinc borosilicate (LZBS) glass-ceramic coatings, specifically enhanced with nano-CuO and nano-ZnO. The primary objective of this study is to investigate the kinetics of the LZSB systems and subsequently influence of nano-CuO and nano-ZnO on the surface characteristics of the LZBS glass-ceramic coatings. Key methods employed include differential thermal analysis (DTA) to determine thermal properties, X-ray diffraction (XRD) for phase identification, scanning electron microscopy (SEM) for microstructural analysis, and contact angle measurements for assessing surface hydrophilicity and tension. The glass-ceramic coating was formulated with a base composition of Li2O-ZnO-B2O3-SiO2, modified with P2O5, NiO, and CoO. The glass-ceramic precursor was melted at 1400°C, quenched, and then dried to produce fine glass particles. Nano-CuO (38 nm) and nano-ZnO (30-50 nm) were added in varying concentrations (0.5 to 5.0 wt.%) to study their influence on the coating properties. Hot-stage microscopy revealed the thermal transformation stages of LZBS precursor glass, with sintering starting at 681°C, softening at 722°C, liquid phase transition at 748°C, sphere deformation at 773°C, and complete melting at 782°C. VFT analysis showed viscosity parameters: A = 4122.09, B = 5262.74, and T0 = 691.12. The Kissinger equation determined an activation energy (Ea) of 11,362 kJ/mol and a pre-exponential factor (ln(A)) of 7.19, indicating a significant energy barrier for crystallization. X-ray diffraction (XRD) analysis revealed that glass- ceramic coatings with nano-CuO exhibit distinct phase compositions (SiO2, Li2ZnSiO4, Li3PO4), with Li3PO4 intensity increasing at higher temperatures (750°C to 850°C) and up to 2.5 wt% nano-CuO. Nano-ZnO-doped coatings showed enhanced crystallization and phase stability of Li2ZnSiO4 and Li3PO4 at varying temperatures (750°C, 800°C, 850°C) and concentrations (0.5, 1.0, 2.5, 5.0 wt%). Optical microscopy confirmed increasing grain size with temperature, with fine- grained structures at 750°C, coarser structures at 800°C, and irregular grains at 850°C. The incorporation of nano-CuO and nano-ZnO significantly enhances ceramic surface wettability, with 0.5 wt% nano-CuO reducing contact angles from 67.04° ± 2.53 to 18.42° ± 2.38 at 750°C, and 0.5 wt% nano-ZnO lowering them to 42.11° ± 2.26, thereby increasing surface tension to 286.62 mN/m for nano-CuO and 257.50 mN/m for nano-ZnO at 850°C. This thesis provides a comprehensive understanding of the sequential multi-stage thermal transformation of LZBS precursor glass, from sintering initiation to complete melting.