The review of the law on abuse of a dominant position through soft law in the european union and Turkey: The commission's guidance on article 102 TFEU and implications for the guidelines on art.6 in Turkey
Hakim durumunun kötüye kullanılmasına ilişkin Avrupa Birliği ve Türkiye'de kılavuz çalışmaları: Avrupa Komisyonu'nun abida 102. maddeye ilişkin rehberi ve Türk Hukuku için çıkarımlar
  1. Tez No: 886689
  2. Yazar: AHMET FATİH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİKA SZYSZCZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Hâkim durumun kötüye kullanılmasına ilişkin kılavuz oluşturma çalışmaları, rekabet hukuku sistemlerinde son on yılda hiç olmadığı kadar küresel bir eğilim haline gelmiştir. Avrupa Birliği'nde (AB) Avrupa Komisyonu, ABİDA 102. maddenin modernizasyonunun son aşaması kapsamında Şubat 2009 tarihinde“Kurucu Antlaşma'nın 82. Maddesinin Hâkim Durumdaki Teşebbüslerin Dışlayıcı Kötüye Kullanma Niteliğindeki Davranışlarına Uygulanmasına İlişkin Rehber”i (AB Rehberi) yayınlamıştır. AB'ye aday ülke olarak Türkiye'nin, AB'deki gelişmelerden kendisini soyutlaması mümkün değildir. Bu bağlamda Nisan 2014 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından“Hâkim Durumdaki Teşebbüslerin Dışlayıcı Kötüye Kullanma Niteliğindeki Davranışlarının Değerlendirilmesine İlişkin Kılavuz”(Hâkim Durum Kılavuzu) yayınlanmıştır. Yapısı ve içeriği göz önüne alındığında Hâkim Durum Kılavuzunun, AB Rehberine oldukça benzer olduğu görülmektedir. Türkiye'nin AB müktesebatına uyum sağlama yükümlülüğü karşısında AB Rehberinin Türk hukukuna aktarılması ilk bakışta faydalı olacaksa da AB Rehberinden esinlenecek bir kılavuzun, Türk rekabet hukukunun ihtiyaçlarına cevap verip veremeyeceği sorusu önem kazanmaktadır. Her ne kadar 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesine ilişkin ilk ikincil mevzuat niteliğinde olsa da 6. maddenin uygulanmasında sorunlu alanlara ilişkin ihtiyaç duyulan belirliliğin sağlanamaması, 6. maddenin uygulanması kapsamında tutarlı bir politika oluşturma konusunda Hâkim Durum Kılavuzunun kaçırılmış bir fırsat olmasına yol açabilir. Bu tezde Türk rekabet hukukunda 6. maddeye ilişkin bir kılavuza ihtiyaç olup olmadığı araştırılmakta, bu kapsamda AB Rehberinin bir model olarak kullanılıp kullanılamayacağı incelenmekte ve son olarak çıkarılacak kılavuzun hukuki rejiminin ve içeriğinin, 6. maddenin uygulanmasına en iyi nasıl uyarlanabileceği konusunda önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Issuing soft law instruments on the enforcement of abuse of a dominant position in different competition law systems has never been a global trend in the last decade than before. In the European Union (EU), the European Commission published the“Guidance on the Commission's Enforcement Priorities in Applying Article 82 of the EC Treaty to Abusive Exclusionary Conduct by Dominant Undertakings”(the Guidance) in February 2009 as yet the final formal stage during the“modernisation”of Art.102 TFEU. As an official candidate for EU membership, Turkey is unlikely to distance itself from the developments in the EU. Within this context,“Guidelines on the Assessment of Abusive Exclusionary Conduct by Dominant Undertakings”(the Guidelines on Art.6) were published on April 7, 2014. Evident from their structure and substantive content, the Guidelines on Art.6 are closely modelled on the Guidance. Although the transposition of the Guidance into Turkish competition law seems prima facie desirable in terms of the harmonisation of Turkey's domestic competition law with the EU acquis, the question as to whether the Guidelines on Art.6 have suited to Turkey's own needs gains significance. Despite being the first secondary legislation on Art.6 of the Act on the Protection of Competition 1994 in Turkey, a lack of much-needed guidance on the problematic areas in the enforcement of Art.6 may well result in the Guidelines on Art.6 being a missed opportunity to establish a coherent policy on Art.6. This thesis explores whether there is a need for adopting Guidelines in relation to Art.6 in Turkish competition law, examines whether the Guidance can or should be used as a model, and finally gives reflections on how the legal regime and content of these Guidelines can be best tailored to the enforcement of Art.6 in Turkey.