İstanbulda sosyo kültürel değişim kapsamında iç mekanda malzeme kullanımı ve analizi
The scope of socio-cultural change in Istanbul material use and analysis in interior space
  1. Tez No: 886693
  2. Yazar: BEYZA AVDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mekan geniş anlamda; insanın doğal çevrede gerçekleştirdiği, sosyal yapının olduğu yapay olan değişim kurgusudur. Mekan kavramı renk, doku, malzeme ve benzeri öğelerin bir araya gelmesi ile uygulanması sonucu ile kullanıcıyı kazandıran bir kimliktir. Kültür ve toplum gelenek, görenek, bilim, düşünce ve sanat etkinliklerini kapsamakta ve toplumun nesilden nesille geçen birikimlerinin oluşumudur. Kültürel yaşam, tasarım, toplumsal kimlik, uygarlık ve kültür, kültürel yapılar ve iç mekanda bozulmanın etkilerini incelemenin yanı sıra malzemenin psikolojik etkileri ve algıları bağlamında; tasarımlara malzeme kullanımı ve insan üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak malzeme seçimini etkileyen motivasyon, çevre psikolojisi ve yaratıcılık olgusu gibi noktalardaki ifadeler ortaya çıkmıştır. Sosyolojik faktörün mekanlardaki etkileri ortaya çıkması ve incelenmesi yapılmıştır. Bununla beraber malzemenin, günümüze kadar değişerek gelen farklı kültürlerdeki algısının ortaya konulması amaçlanmıştır. İnsanlar üzerinde iç mekanda kullanılan malzemelerin kültürel ve psikolojik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Space in a broad sense; It is the artificial change fiction that human beings realize in the natural environment, where there is a social structure. The concept of space is an identity that gains the user as a result of the combination of color, texture, material and similar elements. Culture and society includes traditions, customs, science, thought and art activities and is the formation of the accumulation of society from generation to generation. In addition to examining the effects of cultural life, design, social identity, civilization and culture, cultural structures and deterioration in the interior space, in the context of the psychological effects and perceptions of the material; the use of materials in designs and their effects on human beings were investigated. As a result, expressions on points such as motivation, environmental psychology and the phenomenon of creativity that affect the choice of material have emerged. The effects of the sociological factor in the spaces were revealed and analyzed. In addition, it is aimed to reveal the perception of the material in different cultures that have changed until today. And the cultural and psychological effects of materials used in interiors on people are examined.