Futbolcularda antrenör-sporcu ilişkisi: Mükemmeliyetçilik ve hedef yönelimi perspektifi
Coach-athlete relationship in football players: Perfectionism and goal orientation perspective
  1. Tez No: 886715
  2. Yazar: ATALAY EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ZİŞAN KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkek futbolcuların antrenör-sporcu ilişkisi, mükemmeliyetçilik ve hedef yönelimi değişkenlerinin alt boyutları arasındaki ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, İzmir, İstanbul ve Samsun illerinde, 18 – 40 yaşlarında olan 450 futbolcudan oluşmaktadır. Ancak, 450 olarak toplanmış olan veri içerisinde 17 kişiye ait aykırı olan veri çıkarılmış, 433 kişiye ait olan veri ile analiz tamamlanmıştır. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları sırasıyla, kişisel bilgi formu, antrenör-sporcu ilişkisi değişkenini ölçmek için Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri, mükemmeliyetçilik değişkenini ölçmek için Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, hedef yönelimi değişkenini ölçmek için Sporda 2x2 Başarı Hedefleri Envanteridir. Veri analizinde parametrik testlere başvurulmuştur. Bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon analizi ve adımsal çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan t-testi sonuçlarına göre, amatör futbolcular profesyonel futbolculara kıyasla, tamamlayıcılık ve hatalarla aşırı ilgilenme alt boyutlarında daha yüksek puanlara sahiptir. Sonuçlarımız, antrenör-sporcu ilişkisi, mükemmeliyetçilik ve hedef yönelimi değişkenlerinin alt boyutlarının birçoğu arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the sub-dimensions of coach-athlete relationship, perfectionism and goal orientation variables of male football players. The sample of the study consists of 450 football players between the ages of 18 and 40 from the provinces of Izmir, Istanbul and Samsun. Nevertheless, outlier data belonging to 17 individuals were removed from the data collected as 450, and the analysis was completed with the data belonging to 433 individuals. Quantitative research method was used in this study. Data collection tools are, respectively, Personal Information Form, Coach-Athlete Relationship Questionnaire (CART-Q) to measure the coach-athlete relationship variable, Sport Multidimensional Perfectionism Scale (Sport-MPS) to measure the perfectionism variable and A 2x2 Achievement Goals Questionnaire for Sport (2x2 AGQ-S) to measure the goal orientation variable. Parametric tests were used in data analysis. Independent samples t-test, Pearson correlation analysis, and stepwise multiple regression analysis were performed. According to the t-test results, amateur football players have higher scores compared to professional football players in terms of complementarity and concern over mistakes sub-dimensions. Our results reveal that there are significant relationships between most of the sub-dimensions of coach-athlete relationship, perfectionism and goal orientation variables.