Periodontal enflamasyon ve tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between periodontal inflammation and thyroid functions
- Tez No: 886716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AKGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Periodontitis mikrobiyal ilişkili, konak aracılı inflamasyonla karakterize, alveoler kemik rezorpsiyonu ve periodontal ataçman kaybıyla seyreden bir hastalıktır. Tiroid fonksiyonlarının periodontitis üzerindeki etkisini inceleyen az sayıdaki çalışmada tiroid disfonksiyonunun periodontitis şiddetini arttırabileceği ve artan sitokin seviyelerine bağlı olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ilerlemiş periodontitisin tiroid fonksiyonları üzerindeki etkisini değerlendirmek ve literatüre bu konudaki ilk çalışma olarak katkı sunmaktır. Çalışmamıza 28-63 yaş aralığında Evre 3 ve Evre 4 sınıf periodontitis hastalığına sahip 77 hasta (38 kadın ve 39 erkek) dahil edildi. Hastaların Pİ, Gİ, OSD ve KAK değerleri kaydedildi. Periodontal hastalıkla ilişkili toplam inflamatuvar yükün hesaplanması PİYA indeksi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a microbial-associated, host-mediated inflammatory disease characterized by alveolar bone resorption and loss of periodontal attachment. In the few studies examining the effect of thyroid function on periodontitis, it has been reported that thyroid dysfunction may increase the severity of periodontitis and may be due to increased cytokine levels. The aim of this study was to evaluate the effect of advanced periodontitis on thyroid function and to contribute to the literature as the first study on this subject. We included 77 patients (38 women and 39 men) aged 28-63 years with stage 3 and stage 4 periodontitis. PI, GI, OSD and CAL values were recorded. The total inflammatory burden associated with periodontal disease was calculated using the PIYA index.