Zemin taşıma gücü haritasının hazırlanması Ankara Yenimahalle örneği
Preparation of ground bearing capacity map: the case of Ankara Yenimahalle
- Tez No: 886734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA URAY, DOÇ. DR. VAHDETTİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapının inşa edileceği zeminde arazi incelemesi, laboratuvar ve arazi deneyleri uygulanarak zemin parametreleri ve koşulları belirlenmektedir. Bu deneyler sonucu zeminin taşıma gücü, oturma, sıvılaşma gibi kriterleri sağlaması gerektirdiği için sağlamaması durumunda ciddi maliyetlerle zemin iyileştirme yapılması gerekmektedir. Bu sebeple inşaat parsel alanı seçiminde en önemli faktörlerden biri olan maliyet, yapının inşa edileceği zeminin taşıma gücü değerine göre uygulanan zemin iyileştirme yöntemine göre değişmektedir. Bu tez çalışmasında daha önce belli bir bölge için gerçekleştirilen standart penetrasyon deney sonuçları kullanılarak parsel seçiminde ön fikir sağlayabilen taşıma gücü tahmin haritalarının elde edilmesi araştırılmıştır. Ankara ili Yenimahalle inceleme alanı olarak seçilmiş olup, 229 adet istasyon noktasına göre bölgeye ait zemin taşıma gücü haritası ArcGIS yazılımı yardımı ile Inverse Distances Weighted (IDW), Kriging, Radial Basis Function (RBF) ve Spline With Barriers interpolasyon yöntemlerine göre hazırlanmıştır. IDW metoduna göre taşıma gücü en düşük 18,02 t/m2, en yüksek 83,65 t/m2 olarak, Kriging metoduna göre hazırlanan haritada taşıma gücü değeri en düşük 23,72 t/m2 en yüksek 41,08 t/m2 olarak, Spline With Barriers metoduna göre hazırlanan taşıma gücü haritasında ise taşıma gücü değeri en düşük 13,51 t/m2 en yüksek ise 90,02 t/m2 olarak hesaplanmıştır. Ortalama Mutlak Hata değerli ise IDW metoduna göre 0,178, Kriging ve Spline With Barriers metoduna göre 0,179 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, inşaat alanı parsel seçiminde arazi incelemeleri ve arazi deneyleri öncesinde, kullanılan haritalandırma yöntemlerinin zeminin yaklaşık taşıma gücü ile ilgili ön bilgi vermesinde güvenilir alternatif bir yöntem olabileceği görülmüştür. Anahtar Kelimeler ArcGIS, IDW, RBF, Kriging, Spline With Barriers Harita, Geoteknik, Taşıma Gücü, Ankara, Yenimahalle
Özet (Çeviri)
The ground parameters and conditions are determined by applying field investigation, laboratory, and field tests on the ground where the structure will be constructed. As a result of these tests, the ground must meet criteria such as bearing capacity, settlement, and liquefaction, and if it does not meet, ground improvement must be done with serious costs. For this reason, the cost, which is one of the most important factors in the selection of the construction parcel area, varies according to the ground improvement method applied according to the bearing capacity value of the ground where the structure will be constructed. In this thesis study, it was investigated to obtain bearing capacity estimation maps that can provide a preliminary idea in parcel selection by using the standard penetration test results previously performed for a certain region. Yenimahalle, Ankara province, was selected as the study area and the ground-bearing capacity map of the region according to 229 station points was prepared with the help of ArcGIS software according to Inverse Distances Weighted (IDW), Kriging, Radial Basis Function (RBF) and Spline with Barriers interpolation methods. According to the IDW method, the bearing capacity was calculated as the lowest 18.02 t/m2 and the highest 83.65 t/m2, in the map prepared according to the Kriging method, the bearing capacity value was calculated as the lowest 23.72 t/m2 and the highest 41.08 t/m2, and in the bearing capacity map prepared according to the Spline With Barriers method, the bearing capacity value was calculated as the lowest 13.51 t/m2 and the highest 90.02 t/m2. The Mean Absolute Error value was calculated as 0.178 according to the IDW method and 0.179 according to the Kriging and Spline with Barriers methods. As a result, it was seen that the mapping methods used could be a reliable alternative method in providing preliminary information about the approximate bearing capacity of the soil before the field examinations and field tests in the construction area parcel selection. Keywords ArcGIS, IDW, Kriging, Map, Geotechnical, Transport Power, Ankara, Yenimahalle