Farklı zemin parametreleri kullanılarak oluşturulmuş betonarme binaların 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerine göre statik analizi ve maliyet hesabı
Cost estimate and static analysis of reinforced concrete buildings constructed according to 2007 and 2018 Turkish Earthquake regulations by using different soil parameters
  1. Tez No: 570313
  2. Yazar: ZEHRA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ülkemiz aktif deprem kuşakları üzerinde yer almaktadır. Her deprem sonrası ülkemizde birçok can ve mal kaybı meydana gelmektedir. Deprem yönetmeliklerinin değişimi ile bu can ve mal kaybı en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, inşaat mühendisliğinin günümüzdeki önemine, deprem yönetmeliklerinin nasıl oluşturulduğuna, deprem ile zemin arasındaki ilişkiye ve tez çalışmasının amaç ve kapsamına değinilmiştir. İkinci bölümde; bu tez çalışmasına yakın daha önce yapılmış çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; materyal olarak kullanılan ve bir yapısal analiz programı olan İdeCAD tanıtılmış ve tez aşamasında nasıl bir yöntem izleneceğine yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde İdeCAD statik analiz bilgisayar programında 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerine ait analiz ayarları tek tek ele alınmıştır. Analiz ayarlarında yeni yönetmelikte deprem düzeyi, zemin sınıfı, tasarım spektrumu, bina kullanım sınıfı, deprem tasarım sınıfı, bina yüksekliği ve bina yükseklik sınıfı, bina performans düzeyleri, taşıyıcı sistem seçimi, diyafram seçimi, süneklilik düzeyi, x ve y yönlerindeki dayanım fazlalığı katsayısı ve davranış katsayısı seçimlerinin nasıl belirlendiği ele alınmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde tasarlanan 3 ve 5 katlı betonarme binalar üzerinde zemin ve deprem parametreleri değiştirilerek analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarından çıkan metrajlar doğrultusunda 2018 Deprem Yönetmeliği ile 2007 Deprem Yönetmeliklerinde maliyetin ne kadar değiştiği grafik ve tablolarla gösterilmiştir. Çalışmanın altıncı bölümünde zemin sınıfı, zemin yatak katsayısı, zemin taşıma gücü ve deprem bölgeleri ele alınarak yapılan analizler sonucunda beton, kalıp ve donatı miktarları hesaplanmış, maliyet hesaplaması yapılmıştır. Sonuçlara bakıldığında genel olarak bütün analizlerde 2018 Deprem Yönetmeliğinde maliyetin daha fazla olduğu, donatının daha fazla kullanıldığı, 2007 Deprem Yönetmeliğinde zemin sınıflarına daha az önem verildiği görülmektedir. Ayrıca deprem bölgelerinin belirlenmesinde yeni Türkiye Deprem Haritasının daha net sonuçlar verdiği kanısına varılmıştır. 2018 Deprem Yönetmeliğinin her açıdan daha kapsamlı olduğu ve daha güvenilir tarafta kaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on active earthquake zones. Many lives and property losses occur in our country after each earthquake. With the change of earthquake regulations, this loss of life and property is tried to be minimized. In the first part of the study, the current importance of civil engineering, how earthquake regulations are formed, the relationship between earthquake and ground, and the purpose and scope of the thesis are discussed. the second part contains the literature review. In the third part of the study, the computer software program called IdeCAD, which is used to model and analyze the building systems is introduced and the method to be followed in the thesis stage is mentioned. In the fourth part, the analysis settings for 2007 and 2018 Turkish earthquake regulations are discussed individually in IdeCAD. In the newest regulation, earthquake level, soil class, design spectrum, building usage class, earthquake design class, building height and building height class, building performance levels, bearing system selection, diaphragm selection, ductility level, x and y strength coefficient and how behavior coefficient choices are determined. the fifth part contains analyses of 3 and 5-storey reinforced concrete buildings using different soil and earthquake parameters. According to analyses results, the cost changes between 2007 and 2018 Earthquake Regulation is compared using graphs and tables. In the sixth part of the study, as a result of the analyzes carried out by considering soil class, soil bed coefficient, soil bearing capacity and earthquake zones, the amounts of concrete, formwork and reinforcement were calculated and cost calculations were done. Acoording to these results, the costs obtained for 2018 Earthquake Regulation are higher then those for 2007 Earthquake Regulation. The reinforcement is used more for 2018 Earthquake Regulation compared with 2007 Earthquake Regulation. The soil classes are given less importance for 2007 Earthquake Regulation. It has been observed that new Turkey Earthquake Map gives clearer results in the determination of earthquake zone. It has also been observed that the 2018 Earthquake Regulation is more comprehensive in all aspects and is more reliable.