Kadın okul yöneticilerini güçlü kılan faktörlerin incelenmesi
Investigation factors empowering female school principals
  1. Tez No: 886770
  2. Yazar: MELİKE MERVE ÇİLKIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada kadın okul yöneticilerini güçlü kılan faktörleri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Cevap aranan problem cümlesi“Kadın okul yöneticilerini güçlü kılan faktörler nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden anlatı araştırması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Nizip ilçesindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde çalışan 5 kadın okul yöneticisinden oluşmaktadır. Çalışma grubu kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları kadın okul yöneticilerini güçlü kılan faktörleri sistemden kaynaklı, veliden kaynaklı, meslektaştan kaynaklı ve aileden kaynaklı olmak üzere 4 grupta toplamaktadır. Araştırma sonucunda kadın okul yöneticilerinin sistemin kendilerine sağlamış olduğu yetkiyi kullanma gücü ve pozitif ayrımcılıktan dolayı güçlü olduklarını, veliden kaynaklı olarak kadın velilerin okul ortamında daha sık bulunmasından dolayı iletişimlerinin güçlü olduğunu, bu durumun da kendilerini güçlü kıldığını, meslektaştan kaynaklı olarak kadın yöneticilere özellikle kadın öğretmenlerin proje ve etkinliklerde tam destek verdiklerini, aileden kaynaklı olarak da evli olan kadın yöneticilerin eşlerinin ev işlerinde destek olduklarını bekâr olan kadın yöneticilere ise ailelerinin tam destek verdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to identify the factors that contribute to the empowerment of women in educational leadership roles. The research question guiding this investigation was:“What are the factors that contribute to the empowerment of women in educational leadership roles?”This study employed a narrative research design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of five female school administrators working in kindergarten, primary school, secondary school, and high school levels in the Nizip district of Gaziantep province during the 2023-2024 academic year. The study group was identified through the snowball sampling method. A semi-structured interview form was employed as a data collection instrument in the study. The data were analysed using the thematic analysis method. The findings of the research identify four categories of factors that empower female school administrators: system-related, parent-related, colleague-related and family-related. The findings of the research indicate that female school administrators are empowered by the authority granted to them by the system and positive discrimination. Their communication skills are enhanced by the fact that female parents are more frequently present in the school environment, which makes them more approachable. Female teachers, in particular, provide strong support to female administrators. Female administrators receive full support from colleagues in the implementation of projects and activities. Furthermore, the spouses of married female administrators provide assistance with domestic duties, while families of single female administrators offer unwavering support. The factors that empower female school administrators can be categorised into four groups: system-related, parent-related, colleague-related and family-related.