Trauma in the lord of the flies and the Hunger Games: Mockingjay novels
Lord of the flies ve the Hunger Games'de travma: Mockingjay romanları
  1. Tez No: 886771
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULBASIT IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez, William Golding'in Lord of the Flies (1954) ve Suzanne Collins'in The Hunger Games: Mockingjay (2010) adlı eserlerindeki psikolojik travmayı ele alır. Cathy Caruth'un travma teorisini Freud'un travma kavramlarından yola çıkarak çerçeve olarak kullanır. Tez, karakterlerin zihinsel iyilik halleri üzerinde gecikmiş ve tekrarlayan travmatik etkileri incelemektedir. Tezin amacı, travmanın hem bireyler hem de toplumlar üzerindeki etkisini anlamaktır; bu da travmanın çeşitli yollarla tezahür edebileceğini ve insanlar üzerinde kalıcı etkilere sahip olabileceğini ileri sürer. Bu nedenle, tez travmatik fenomenlerin, kabuslar, rüyalar, korkular, kaygılar ve savaşın felaketli kazaları tarafından neden olan diğer travmatik belirtiler ve PTSD gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğini ve bunlara odaklanır.
Özet (Çeviri)
The thesis discusses the psychological trauma in The Lord of the Flies (1954) by William Golding and The Hunger Games: Mockingjay (2010) by Suzanne Collins, using the Cathy Caruth trauma theory as a framework, which originated from Freud's notions of trauma and its impact on the human psyche. The thesis examines the delayed and repeating traumatic effects on the characters' mental well- being. The objective of the thesis is to understand the impact of trauma on both individuals and communities, which asserts that trauma can manifest in diverse ways and have lasting impacts on people. Hence, the thesis focuses on traumatic phenomena such as nightmares, dreams, fears, anxiety, and other traumatic symptoms, and what is called PTSD, that are caused by catastrophic accidents of war.