A feminist analysis of a Game of Thrones by Reorge R. R. Martin
George R. R. Martin'in Taht Oyunları isimli eserinin feminist analizi
  1. Tez No: 886776
  2. Yazar: SUKAINA HUSSEIN ABBAS ALSOWAIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1996 yılında George R. R. Martin tarafından epik fantastik roman tarzında yazılan Taht Oyunları, karakterlerin güç hırslarının kölesi olduğu ve karmaşık siyasi entrikalar, hileler, ihanetler ve aldatmaca vakalarına bulaştığı Westeros'un kurgusal dünyasını anlatmaktadır. Bu çalışma Taht Oyunları romanı üzerine feminist bir analiz sunmaktadır. Son birkaç yüzyılda feminist teorinin tarihi ve“feminizm”terimi üzerine pek çok hararetli tartışma yapılmıştır. Feminist teoriyi Taht Oyunları'na uygulayarak cinsellik, doğurganlık ve güç üzerinden kadına bakış açısını, kadın arketipini ve varyasyonunu, kadın karakterlerin maruz kaldığı baskıyı ve bu baskıcı duruma tepkilerini anlamak mümkündür. Bu araştırmanın teorik ve pratik sonuçları da tartışılmaktadır. Bu tez aynı zamanda George R.R. Martin'in kadınlara yönelik ataerkil baskıya yönelik eleştirel konumunu da açıklamaktadır. Kadın karakterlerin maruz kaldığı şiddet, sömürü, ötekileştirme, güçsüzlük gibi baskı türlerini anlatmaktadır. Yazarın düşüncelerinin en güzel örneği Buz ve Ateşin Şarkıları dizisi olan, kadın karakterleri tanıttığı, onların baskılarını ve baskıya verdikleri tepkileri gösterdiği Taht Oyunları romanıdır. Toplumda kadına dair önemli konuları ele almaya çalışan Martin, roman boyunca toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, kadının köleleştirilmesine, kadının güçlenmesine ve kadın karakterinin nasıl geliştiğine değiniyor.
Özet (Çeviri)
Written in 1996 by George R. R. Martin in the style of an epic fantasy novel, A Game of Thrones depicts the fictional world of Westeros in which characters are enslaved by their ambition for power and involved in intricate cases of political schemes, tricks, betrayals and deception. This study presents a feminist analysis of A Game of Thrones. There have been many heated debates on the history of feminist theory and the term“feminism”itself for the last few centuries. A Game of Thrones reveals the female perspective through sexuality, fertility, power, and female archetype and variation. It also uncovers the oppression of female characters who are subjected to it and their reactions to it. The theoretical and practical implications of this investigation are also discussed. This thesis investigates George R.R. Martin's critical position on the patriarchal oppression against women. It describes the sorts of oppression that the female characters are subjected to, such as violence, exploitation, marginalization, and powerlessness, which are realized throughout this research. The phenomenon is expressed in A Game of Thrones, which is a series in A Songs of Ice and Fire, that introduces female characters and shows their oppression and their response to the oppression. Showing their attempt to deal with crucial matters about women in society, Martin focuses on gender inequality, women's enslavement, and women's empowerment by expressing how the character of women is developed throughout the novel.