Developing a scale on examinees' attitudes toward computerized adaptive testing: Applying technology acceptance model
Bilgisayar ortamında bireye uyarlanmış testlere karşı öğrenci tutumları: teknoloji kabul modeli ile ölçek geliştirme çalışması
  1. Tez No: 886786
  2. Yazar: BEYZA ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ölçmedeki uygulamalar, bilgi ve iletişim teknolojisi alanındaki son gelişmelerden büyük ölçüde etkilenmekte ve bunlara hızla uyum sağlamaktadır (Bennett, 2002; Linn, 1993). Özellikle 1980'li yılların sonuna doğru bilgisayar kullanımındaki gözle görülür artış, ölçme ve değerlendirmede, bilgisayar tabanlı testlerin kullanımına da etkisini göstermiştir (Van der Linden & Glas, 2000; McDonald, 2002). Buna paralel olarak, Bilgisayar Ortamında Bireye Uyarlanmış Testlerin (BOBUT) kullanımı önemli ölçüde artmış ve daha fazla kişi BOBUT deneyimini yaşamaya başlamıştır. Bu nedenle, gelecekteki BOBUT uygulamalarının daha başarılı olabilmesi ve eğitim sistemlerinde yaygın olarak kullanılabilmesi için sınava girenlerin BOBUT'a yönelik tutumlarının anlaşılması önem kazanmıştır (Lilley, Pyper &Wernick, 2011; Özbaşı, 2016). Ancak literatürde BOBUT deneyimini yaşayanların BOBUT'a yönelik tutumlarını araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmakla beraber, BOBUT'a yönelik tutumlarını ölçmek için kullanılabilecek yalnızca birkaç araç bulunmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, BOBUT katılımcılarının BOBUT'a yönelik tutumlarını ölçecek bir ölçek geliştirmektir. Teknoloji Kabul Modeli (TAM), bu ölçeğin boyutlarının geliştirilmesine yönelik kuramsal çerçeveyi sağlamaktadır. Bu çalışmada önerilen modelin üç boyutu vardır: algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve algılanan keyif alma. Pilot uygulamadan elde edilen veriler ölçüm modeliyle iyi bir uyum sergilemiştir (CFI=0,970, TLI=0,964, RMSEA=0,067). Ölçeğe son halinin verilmesinin ardından yapılan asıl uygulama verileri de benzer şekilde ölçüm modeliyle iyi düzeyde uyumluluk göstermiştir (CFI=0,969, TLI=0,959, RMSEA=0,067).
Özet (Çeviri)
Implementations in measurement are greatly affected by and quickly adapt to recent advances in the field of information and communication technology (ICT) (Bennett, 2002; Linn, 1993). Particularly, the noticeable growth in computer usage by the end of the 1980s has demonstrated its impact on computer-based administrations in measurement and evaluation (Van der Linden & Glas, 2000; McDonald, 2002). Correspondingly, the usage of Computerized Adaptive Testing (CAT) has increased significantly and more examinees experience CAT. Thus, understanding examinees' attitudes toward CAT is essential for further CAT implementations to be more successful and to be used widely in educational systems (Lilley, Pyper & Wernick, 2011; Özbaşı, 2016). However, there are a limited number of studies that investigating examinees' attitudes toward CAT in the literature and there are a few instruments that measures examinees' attitudes toward CAT in educational testing. Thus, the purpose of the current study is to develop a scale to measure examinees' attitudes toward computerized adaptive testing. Technology Acceptance Model (TAM) provides a theoretical framework for developing dimensions of this scale. Proposed model in current study has three dimensions: perceived ease of use, perceived usefulness and perceived enjoyment. The initial version of the scale data exhibited a good fit with measurement model (CFI=0.970, TLI=0.964, RMSEA=0.067). Following revisions, the final version of the scale data showed a good degree of compatibility with proposed measurement model (CFI=0.969, TLI=0.959, RMSEA=0.067).