An empirical research on the relationship between carbon dioxide emissions, financial development and economic growth in South Africa
Güney Afrika'da karbondiioksit emisyonu,finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki üzerine ampirik bir araştırma
- Tez No: 886789
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR NARİN EMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Güney Afrika'da karbondioksit (CO₂) emisyonları, finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ampirik ilişkiyi 1965-2022 dönemi için incelemektedir. Çalışma, değişkenler arasındaki dinamik etkileşimleri araştırmak için zaman serisi analizi, korelasyon testleri, birim kök testleri, eşbütünleşme analizi ve Granger nedensellik testlerini içeren kapsamlı bir analitik çerçeve kullanmaktadır. Sonuçlar, ekonomik büyüme ile hem finansal gelişme hem de CO₂ emisyonları arasında anlamlı nedensel ilişkilere işaret ederek, ekonomik faaliyetlerin çevresel sonuçlar ve finans sektörünün genişlemesi üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Bulgular, ekonomik büyüme, finansal gelişme ve çevresel etki arasındaki karmaşık etkileşimin altını çizerek değişkenler arasında hem tek yönlü hem de çift yönlü nedenselliği ortaya koymaktadır. Çalışmanın en önemli kısıtı Güney Afrika'ya özgü verinin sınırlı olmasıdır. Bu kısıta rağmen, çalışma Güney Afrika ekonomisinin dinamiklerine dair kritik bilgiler sağlamakta ve değerli politika önerileri sunmaktadır. Çalışma, Güney Afrika'da sürdürülebilir ekonomik büyümenin, bir taraftan finansal sektörün gelişimini teşvik ederken, diğer taraftan çevresel etkileri azaltan dengeli bir yaklaşım gerektirdiği sonucuna varmaktadır. Politika yapıcılar, iklim değişikliği hususlarını mali politikalara entegre etmeye, çevreci finansal girişimleri teşvik etmeye ve yenilenebilir enerjiye ve sürdürülebilir uygulamalara yatırım yapmaya odaklanmalıdır. Bu stratejiler ekonomik büyümeyi destekleyebilir, finansal istikrarı artırabilir ve çevresel sürdürülebilirliği ele alarak uzun vadeli kalkınma hedeflerine katkıda bulunabilir. Gelecekteki araştırmalar, finansal ve ekonomik büyümeyi engellemeyen daha çevreci ek değişkenleri ve politika müdahalelerini araştırmalıdır.
Özet (Çeviri)
This investigation examines the empirical relationship between carbon dioxide (CO₂) emissions, financial development, and economic growth in South Africa, covering the period from 1965 to 2022. The study employs a comprehensive analytical framework, including time series analysis, correlation tests, unit root tests, cointegration analysis, and Granger causality tests to explore the dynamic interactions among the variables. The results indicate significant causal relationships between economic growth and both financial development and CO₂ emissions, highlighting the influence of economic activities on environmental outcomes and financial sector expansion. The findings reveal both unidirectional and bidirectional causality among the variables, underscoring the complex interplay between economic growth, financial development, and environmental impact. Limitations of the study include data constraints specific to South Africa, the use of a single proxy for financial development, and the exclusion of external global economic factors. Despite these limitations, the study provides critical insights into the dynamics of South Africa's economy and offers valuable policy recommendations. The study concludes that sustainable economic growth in South Africa requires a balanced approach that fosters financial sector development while mitigating environmental impacts. Policymakers should focus on integrating climate change considerations into financial policies, promoting green finance initiatives, and investing in renewable energy and sustainable practices. These strategies can support economic growth, enhance financial stability, and address environmental sustainability, contributing to long-term development goals. Future research should explore additional variables and policy interventions to further understand and mitigate the environmental impacts of economic growth without hindering financial and economic development.