Dünya genelinde yabancı yatırım akışının kirlilik sığınağı ve kirlilik hale hipotezi kapsamında incelenmesi: Dinamik panel veri analizi
Examination of foreign investments flows worldwide within the scope of pollution haven and pollution halo hypothesis: Dynamic panel data analysis
- Tez No: 772433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE SEVGİ İNECİ, PROF. DR. ALİ TARKAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çevresel faktörler insan yaşamı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Toplum refahını temelden etkileyen insan sağlığı, toplumsal kültürel miras ve ekonomik büyüme gibi temel olgular çevresel faktörlerden ayrı düşünülemez. Tüm bu olguların varlığını nesiller boyunca sürdürülebilmesi gerekmektedir. Klasik iktisatçılar tarafından savunulan ekonomik büyümenin kalkınmanın tek göstergesi olduğu görüşü iktisat alanında uzun süre kabul görmüştür. Ancak kalkınma sosyal, ekonomik ve çevresel diğer birçok unsuru da barındıran bir süreçtir. 1980'lı yıllardan itibaren artan çevresel bilinç, toplumların yüksek çevre standartlarını talep etmelerine ve dünya genelinde de sürdürülebilirlik tartışmalarının alevlenmesine neden olmuştur. Bu kapsamda birçok farklı çalışmada sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramları farklı çerçevelerden ele alınmış ve birçok farklı tanımlama yapılmıştır. Ancak en genel tabirle sürdürülebilirlik; nesiller boyunca azalmayan toplumsal refah kapasitesinin korunması şeklinde tanımlanabilir. Toplumsal refah ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları olan çok kapsamlı bir olgudur. Refahın nesiller boyunca sürdürülebilir kılınması için bu üç boyutun ayrı ayrı ele alınması ve bunların sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda sadece bir sürdürülebilir kalkınma hedefini önceleyen politikaların başarılı olması mümkün değildir. Üzerinde yaşadığımız dünyayı koruma fikri yeni olmamakla beraber sanayileşme ile artan çevresel bozulmalar bu fikrin somutlaştırılması yönünde teşvik edici olmuştur. Bu kapsamda global anlamda bir bilinç oluşturulması amacıyla OECD ve Birleşmiş Milletler gibi önemli kurumlar sürdürülebilir kalkınma hedef ve stratejileri oluşturmuş ve ülkelerin bu hedeflere uymasını sağlamak adına bir takım denetim organları inşa edilmiştir. Global anlamda çevre bilincinin yükselmesi, düzenleyici ve denetleyici organların hem uluslararası hem de ulusal bazda varlığı hükümetler üzerinde çevresel standartlar oluşturma konusunda baskı yaratmaktadır. Ekonomik faaliyetler ve özellikle endüstriyel üretimin çevre üzerinde negatif etkileri bulunur ancak bu sektör aynı zamanda ülkelerin gelişme patikalarında önemli bir yere de sahiptir. Özellikle az gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümenin öncelikli olması nedeniyle çevresel standartlara gereken önem verilmemektedir. Literatürde Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezi olarak yer alan ve gelir ile çevresel bozulma arasında ters-U ilişkisi olduğunu öne süren hipoteze göre; ülkeler eşik bir gelir seviyesine kadar çevresel bozulma yaşayacak ancak bu gelir seviyesinin ilerisine geçildiğinde toplumda gelişecek olan temiz çevre talebi nedeniyle hükümetler birtakım düzenlemelere yönelecek ve çevre kirliliği bu noktadan itibaren Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) değeri ile azalan bir ilişki gösterecektir. Gelir ve çevre talebi arasındaki güçlü ve pozitif yönlü nedeniyle gelir arttıkça çevre talebinde de artış meydana gelecektir. Literatürde bu konuyu ele alan çok sayıda çalışma yer almakta olup farklı sonuçlar elde edilmiştir. Az gelişmiş ülkeler, ekonomik büyüme odaklı kalkınma politikaları nedeniyle esnek çevresel standartlara sahiptir ve bu ülkeler gelişmiş ve yüksek çevresel düzenlemelere sahip ülkelere kıyasla firmalara düşük maliyetli üretim imkânı sunmaktadırlar. Bu maliyet avantajı nedeniyle firmalar az gelişmiş ülkelere yönelmektedirler. Bu firmaların gittikleri ülkelerde esnek çevresel düzenlemeler nedeniyle kirli üretime yönelmesi durumunda literatürde Kirlilik Sığınağı Hipotezi (KSH) olarak yer alan durum ortaya çıkmaktadır. Doğrudan yabancı yatırımlara (DYY) ev sahibi olan az gelişmiş ülkeler kirlilik sığınakları haline gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde nitelikli işgücü ve yüksek standartlar nedeniyle firmalar yüksek teknoloji barındıran üretim tesislerine sahip olabilmektedirler. Bu durumda az gelişmiş ülkelere giden doğrudan yabancı yatırımlar bu ülkelerde de üretim standardizasyonunu sağlamak amacıyla aynı teknolojik üretim seviyesini sürdürmeyi tercih edebilmektedirler. Literatürde Kirlilik Hale Hipotezi olarak yer alan hipoteze göre gelişmiş ülkelerden az gelişmiş bölgelere yönelen doğrudan yabancı yatırımlar yüksek teknolojik gelişmeyi bu ülkelere aktararak üretim sürecinin daha temiz olmasına ve çevre kirliliğinin azaltılmasını sağlayabilmektedirler. Bu durumda ülkeler arası teknoloji transferi gerçekleşecek ve doğrudan yabancı yatırımlar çevre kalitesini artıracaktır. Yürütülen bu tez çalışması kapsamında dünya genelinde 120 ülke için 1990 ve 2014 yılları arasındaki periyotta çevresel Kuznets eğrisinin varlığı, kirlilik sığınağı ve kirlilik hale hipotezlerinin geçerliliği incelenmektedir. Çalışmada çevresel ve doğal kaynakların dinamik yapısı göz önünde bulundurularak statik modellere kıyasla bu dinamik yapının gözlemlenebildiği dinamik panel veri yöntemleri kullanılmaktadır. Hem sera gazı emisyonları hem de karbondioksit emisyonu için ayrı modellerde çalışılmıştır. Çalışmada ülkeler üretim süreçlerinde oluşturdukları emisyon değerlerine göre kirli, orta kirli ve az kirli olarak sınıflandırılmış ve doğrudan yabancı yatırımların bu ülkelerdeki emisyon değerleri üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Quasi-Maksimum Olasılık Tahmin yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada STIRPAT modeli kullanılmaktadır. Aynı zamanda literatürde az sayıda çalışmada yer alan doğrudan yabancı yatırımlar ve emisyon değerleri arasındaki etkileşim modele etkileşim değişkeni kullanılarak dahil edilmiştir. Yenilenebilir enerji ve nükleer enerji kaynaklarının toplam enerji tüketimi içindeki payı, üretimde enerji etkinliği, ticaretin ve endüstriyel üretimin GSYİH içerisindeki payları kontrol değişkenleri olarak modelde yer almaktadır. Çalışmanın ampirik bulgularına göre hem karbon emisyonları hem de sera gazı emisyonları için kirlilik sığınağı hipotezini destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır. Doğrudan yabancı yatırımlar kirli ülkelerde, az kirli ve orta kirlilikteki ülkelerle karşılaştırıldığında emisyon değerlerini daha fazla artırmaktadır. Bu da çevresel standartların düşük olduğu bu ülkelerde doğrudan yabancı yatırımların çevre kirliliğini artırıcı etki yarattığını göstermektedir. Çalışmada Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin karbondioksit emisyonu için geçerli olduğu görülmüştür. Gelir seviyesi eşik değere ulaşana kadar karbondioksit emisyonlarını artırırken, eşik değer aşıldığında karbon emisyonu artmamaktadır. Ancak sera gazı için yapılan sınamalarda, sera gazı emisyonu ve gelir arasında doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Her iki modelde de yenilenebilir enerji kaynakları, nükleer enerji kullanımı ve üretimde etkinlik artışı ile emisyon değerleri arasında negatif bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Environmental influences have a significant impact on how people live. It is impossible to separate environmental factors from fundamental phenomena like human health, social and cultural heritage, and economic growth, which ultimately affect the welfare of society. All of these occurrences must continue to exist for future generations. The Classical Theory of economic growth as the sole measure of development was upheld by classical economists. But development is a multifaceted process that also takes into account a variety of social, economic, and environmental factors. Since the 1980s, cultures have become more environmentally conscious, demanding high environmental standards and igniting global sustainability debates. The terms sustainability and sustainable development have been studied from various angles and given a variety of definitions in this context throughout numerous research. But in the broadest sense, sustainability can be described as the maintenance of social welfare capacity that does not deteriorate over time. A complex phenomenon involving economic, social, and environmental components is social well-being. These three dimensions should be managed independently and their sustainability should be guaranteed in order to make welfare sustainable for future generations. Policies that exclusively target one sustainable development aim cannot be successful in this situation. The concept of conserving the environment is not novel, however, the deterioration of the environment brought on by industrialization has made it more essential than ever to put this principle into action. Important organizations such as the OECD and the United Nations have established sustainable development goals and strategies in this context to enhance global awareness, and several regulatory institutions have been adopted to ensure that nations adhere to these goals. Authorities are now under pressure to produce emissions regulations as a result of the increase in environmental awareness all around the world and the existence of regulatory and monitoring institutions both on a national and international level. Even though economic activity, especially industrial production, has a detrimental impact on the environment, it plays a crucial role in a nation's route to development. Environmental standards are not given the attention they deserved since economic growth is prioritized, particularly in emerging economies. According to the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis, which claims that there is an inverse-U correlation between economic growth and environmental degradation, nations will encounter environmental damage up to a threshold income level, whenever this income threshold is exceeded, governments will turn to regulations because of increasing demands for a clean environment in the society, as well as environmental pollution will demonstrate a declining relation. The literature on this topic has numerous studies, all of which have produced a variety of conclusions. Due to their development policies that prioritize economic growth, underdeveloped nations have more lax environmental legislation than developed nations with stricter regulations. As a result, these nations provide firms with lower-cost production opportunities. Owing to this cost advantage, firms usually prefer developing nations. The Pollution Heaven Hypothesis (PHH) is a concept that arises in the literature when these firms shift to dirty production as a result of weak environmental restrictions in the countries they go to. The developing nations that are receiving FDI are turning into pollution havens. Companies can have technologically advanced manufacturing facilities because developed countries have qualified employees and high standards. For the purpose of ensuring production standardization in these countries, the foreign investment made into underdeveloped nations may choose to keep the same technological level of production. A cleaner production process and less environmental pollution are provided, according to the idea known as the Pollution Halo Hypothesis, by transferring high technology innovation to underdeveloped regions through foreign direct investment from developed nations. The cross-technology transfer will place in this context, and foreign direct investments will benefit the environment. The environmental Kuznets curve, pollution heaven, and pollution halo hypotheses are all investigated for 120 nations worldwide between 1990 and 2014 as parts of this thesis study. Considering the dynamic nature of environmental and natural resources, dynamic panel data methods are used in the study, where this dynamic structure can be observed compared to static models. For both greenhouse gas emissions and carbon dioxide emissions, separate models have been investigated. According to the emission values produced during production, nations are categorized in the study as being dirty, moderately contaminated, or clean. The effects of foreign direct investments on emissions values for different countries are then analyzed. The study employs Quasi-Maximum Likelihood Estimation techniques and makes use of the STIRPAT model. Using the interaction variable, the model also incorporates the interaction between foreign direct investments and emission levels, which is covered in a few studies in the literature. As control variables, the model takes into account the proportion of nuclear and renewable energy sources in total energy consumption, energy efficiency in production, and the contribution of trade and industrial production to GDP. The pollution haven hypothesis was validated both for carbon dioxide emissions and emission of greenhouse gases according to the study's empirical findings. Foreign direct investments increase the emission values more in polluted countries compared to less polluted and medium-polluted countries. This shows that in these nations with lax environmental rules, foreign direct investments have an increasing impact on environmental pollution. The Environmental Kuznets Curve theory for carbon dioxide emissions was confirmed to be valid in the study. When the threshold value is exceeded, carbon dioxide emissions stop rising even though the income level causes them to rise until they reach that point. On the other hand, it was discovered that income and greenhouse emissions are linearly correlated in the testing for these gases. The use of nuclear energy, the use of renewable energy sources, and an improvement in production efficiency and emission levels all have a negative relationship in both models. Les influences environnementales ont un impact significatif sur la façon dont les gens vivent. Il est impossible de séparer les facteurs environnementaux des phénomènes fondamentaux tels que la santé humaine, le patrimoine social et culturel et la croissance économique, qui affectent en fin de compte le bienêtre de la société. Tous ces événements doivent continuer d'exister pour les générations futures. La théorie précédemment reconnue de la croissance économique comme seule mesure du développement a été soutenue par les économistes classiques. Mais le développement est un processus à multiples facettes qui prend également en compte une variété de facteurs sociaux, économiques et environnementaux. Depuis les années 1980, les cultures sont devenues plus soucieuses de l'environnement, exigeant des normes environnementales élevées et déclenchant des débats mondiaux sur la durabilité. Les termes de durabilité et de développement durable ont été étudiés sous divers angles et ont reçu diverses définitions dans ce contexte au cours de nombreuses recherches. Mais au sens le plus large, la durabilité peut être décrite comme le maintien d'une capacité de bien-être social qui ne se détériore pas avec le temps. Un phénomène complexe impliquant des composantes économiques, sociales et environnementales est le bien-être social. Ces trois dimensions doivent être gérées de manière indépendante et leur durabilité doit être garantie afin de rendre le bien-être durable pour les générations futures. Les politiques qui visent exclusivement un objectif de développement durable ne peuvent réussir dans cette situation. Le concept de préservation de l'environnement n'est pas nouveau, cependant, la détérioration de l'environnement provoquée par l'industrialisation a rendu plus que jamais indispensable la mise en œuvre de ce principe. Des organisations importantes telles que l'OCDE et les Nations Unies ont établi des objectifs et des stratégies de développement durable dans ce contexte pour renforcer la prise de conscience mondiale, et plusieurs institutions de réglementation ont été adoptées pour s'assurer que les nations adhèrent à ces objectifs. Les autorités sont désormais sous pression pour produire des réglementations sur les émissions en raison de la sensibilisation accrue à l'environnement dans le monde entier et de l'existence d'institutions de réglementation et de surveillance tant au niveau national qu'international. Même si l'activité économique, en particulier la production industrielle, a un impact néfaste sur l'environnement, elle joue un rôle crucial dans la voie du développement d'une nation. Les normes environnementales ne reçoivent pas l'attention qu'elles méritent puisque la croissance économique est prioritaire, en particulier dans les économies émergentes. Selon l'hypothèse de la courbe environnementale de Kuznets (EKC), qui prétend qu'il existe une corrélation inverse-U entre la croissance économique et la dégradation de l'environnement, les nations subiront des dommages environnementaux jusqu'à un seuil de revenu, chaque fois que ce seuil de revenu est dépassé, les gouvernements se tourneront aux réglementations en raison des demandes croissantes d'un environnement propre dans la société, ainsi que la pollution de l'environnement démontrera une relation décroissante. La littérature sur ce sujet a de nombreuses études, qui ont toutes produit une variété de conclusions. En raison de leurs politiques de développement qui donnent la priorité à la croissance économique, les pays sous-développés ont une législation environnementale plus laxiste que les pays développés avec des réglementations plus strictes. En conséquence, ces pays offrent aux entreprises des opportunités de production à moindre coût. En raison de cet avantage de coût, les entreprises préfèrent généralement les pays en développement. L'hypothèse du paradis de la pollution (PHH) est un concept qui apparaît dans la littérature lorsque ces entreprises passent à une production sale en raison de faibles restrictions environnementales dans les pays où elles se rendent. Les pays en développement qui reçoivent des IDE se transforment en paradis de la pollution. Les entreprises peuvent avoir des installations de fabrication technologiquement avancées parce que les pays développés ont des employés qualifiés et des normes élevées. Dans le but d'assurer la standardisation de la production dans ces pays, les investissements étrangers réalisés dans les pays sous-développés peuvent choisir de conserver le même niveau technologique de production. Un processus de production plus propre et moins de pollution environnementale sont fournis, selon l'idée connue sous le nom d'hypothèse du halo de pollution, en transférant l'innovation de haute technologie aux régions sous-développées grâce à l'investissement étranger direct des pays développés. Le transfert de technologies croisées se placera dans ce contexte, et les investissements directs étrangers profiteront à l'environnement. La courbe environnementale de Kuznets, le paradis de la pollution et les hypothèses du halo de pollution sont toutes étudiées pour 120 pays dans le monde entre 1990 et 2014 dans le cadre de cette étude de thèse. Compte tenu de la nature dynamique des ressources environnementales et naturelles, des méthodes de données de panel dynamiques sont utilisées dans l'étude, où cette structure dynamique peut être observée par rapport aux modèles statiques. Pour les émissions de gaz à effet de serre et les émissions de dioxyde de carbone, des modèles distincts ont été étudiés. Selon les valeurs d'émission produites pendant la production, les pays sont classés dans l'étude comme étant sales, modérément contaminés ou propres. Les effets des investissements directs étrangers sur les valeurs des émissions pour différents pays sont ensuite analysés. L'étude emploie des techniques d'estimation de probabilité quasi maximale et utilise le modèle STIRPAT. En utilisant la variable d'interaction, le modèle intègr