Body image of female amateur and professional dancers in Türkiye: A qualitative study
Türkiye'de amatör ve profesyonel kadın dansçıların beden algısının nitel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 886790
  2. Yazar: İLAYDA DERİNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Beden algısı, bireylerin vücutlarına şekil ve boyut olarak yaptıkları atıflar, ve diğerlerinin onları nasıl algıladığı olarak tanımlanır ve ruh sağlığı anlamında merkezi bir konudur. Alanyazın, beden algısı ile ruh sağlığı, özsaygı ve özgüven arasında güçlü bağlantılar göstermiştir. Beden algısı genellikle kadınları daha fazla etkilese de dansçılar gibi bedenlerini performans için eğiten meslek grupları için de kritik bir konudur. Dans kültürü kadın bedenine karşı katı bir yaklaşım benimseryerek performansı ruh sağlığının önünde tutmaktadır. Türkiye'deki dansçıların ruh sağlığı üzerine yapılan sınırlı araştırmalar, cinsiyet eşitsizliği ve geleneksel ataerkillik dikkate alındığında kadın dansçıların ruh sağlığının dikkate alınması gerekliliğini vurgular. Kadın dansçıların bedenine yönelik standartlar ve dans kültüründeki sosyokültürel yapılar göz önüne alınarak, bu tez, Türkiye'deki amatör ve profesyonel kadın dansçıların beden algısını nitel olarak araştırmaktadır. 18-35 yaşlarındaki on kadın dansçıyla yapılan derinlemesine görüşmelerde, bedenleriyle ilgili düşünceleri, duyguları ve deneyimlerinin zaman içersindeki gelişimi incelenmiştir. Tematik analiz kullanılarak üç ana tema belirlenmiştir: Dans eden bedenle ilgili deneyimler, dans eden beden üzerindeki baskılar ve olumlu beden algısı yaratma ve sürdürme. Temel bulgular arasında, dansçıların teknik gelişime, dışarıdan gelen onaya ve dans kültürünün ideal normlarına büyük önem verdikleri görülmüştür. Dansçılar, sosyokültürel etkiler aracılığıyla kusurlarını gizleme, veya kendilerini güçlü ve güçsüz yönleriyle kabul etme gibi başa çıkma yöntemleri benimsemişlerdir. Türkiye'deki dansçılar arasındaki beden algısıyla ilgili sınırlı ancak artan alanyazına katkıda bulunan bu araştırma, dans kültüründe destekleyici ve kapsayıcı bir yaklaşımın gerekliliğine odaklanır. Gelecek araştırmalar, dansçıların yaşadığı memnuniyetsizlik ve stress gibi olumsuz duyguları azaltmak için ruh sağlığı ve dans otoriteleri ile işbirliği içermelidir.
Özet (Çeviri)
Body image, defined as perceptions of an individual's body in terms of shape and size, and how others perceive them, is a central issue to mental health. The literature shows strong links between body image and mental health, self-esteem, and confidence. Although it often affects females, it is also found significant for those who train their bodies for performance, like dancers. The dance community adopts a harsh cultural approach to the feminine body, emphasizing performance over health. The limited research conducted in Türkiye highlights the need to consider female dancers' mental health, given the issues of gender inequity and traditional patriarchy. Considering the standards set for the female body, the hierarchical and patriarchal constructions within dance culture and history, this thesis investigates the body image of female dancers in Türkiye. Through in-depth interviews with ten female dancers aged 18-35, the study investigates their thoughts, emotions, and experiences concerning their bodies and how these have developed over time. Using thematic analysis, three main themes were identified: experiences about the dancing body, pressures on the dancing body, and creating and sustaining body positivity. Key findings reveal that dancers value technical development, external appraisal and meeting the ideal norms of dance culture. They adopt coping mechanisms through the sociocultural factors like covering their flaws or learning to focus on self-acceptance. Contributing to the limited but growing literature on body image among dancers in Türkiye, this research focuses on the need for a supportive, inclusive approach in dance culture. Future research should include collaborations between mental health professionals and dance authorities to reduce negative emotions dancers experience.