The relation of professional action competence in education for sustainable development (ESD) to sustainability teaching outcome expectancy, ESD value and teacher self-regulation
Sürdürülebilir kalkınma eğitiminde (SKE) mesleki eylem yeterliliğinin sürdürülebilirlik öğretimi sonuç beklentisi, SKE değeri ve öğretmen öz düzenlemesi ile ilişkisi
- Tez No: 886804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA YERDELEN DAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma eğitiminde (SKE) mesleki eylem yeterliliklerini ve sürdürülebilirlik öğretimi sonuç beklentisi, SKE değeri ve öğretmen öz düzenlemesinin SKE'deki mesleki eylem yeterliliğini nasıl yordadığını araştırmaktır. Bu araştırmanın analizi iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, SKE'de mesleki eylem yeterliliği ölçeğinin uyarlanmış versiyonunun geçerliliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Araştırmanın bu aşamasına toplam 302 öğretmen katılmıştır. İkinci bölümde ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın bu aşamasına 475 öğretmen katılmıştır. Araştırma sorularını incelemek için SKE'de Mesleki Eylem Yeterliliği Ölçeği, Sürdürülebilir Kalkınma Eğitiminin Algılanan Önemi Ölçeği, Sürdürülebilirlik Öğretimi Sonuç Beklentisi Ölçeği ve Öğretmen Öz-Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, farklı eğitim kademelerinde görev yapan öğretmenler arasında SKE'de mesleki eylem yeterliliği puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. SKE değeri, sürdürülebilirlik öğretimi sonuç beklentisi ve öğretmen öz düzenlemesini içeren model, öğretmenlerin eğitim verdiği eğitim kademesinin etkisi kontrol edildikten sonra, SKE'de mesleki eylem yeterliliğindeki varyansın büyük bir kısmını açıklayabilmiştir. SKE değeri, sürdürülebilirlik öğretimi sonuç beklentisi ve öğretmen öz-düzenlemesini içeren model, her bir eğitim düzeyinde test edilmiş ve SKE'de mesleki eylem yeterliliğindeki en yüksek varyansın ilkokul düzeyinde açıklandığı, bunu ortaokul ve lisenin izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate in-service primary, middle and high school teachers' professional action competence in ESD (PACesd) and how sustainability teaching outcome expectancy, ESD value and teacher self-regulation predicted their professional action competence in ESD. This research's analysis comprised two parts. First part was assessing the validity and reliability of the adapted version of PACesd scale. A total of 302 in-service teachers participated in that stage of the research. Second part was conducting multiple regression analysis. 475 in-service teachers participated in that stage of the research. PACesd Scale, IMPesd Scale, Sustainability Teaching Outcome Expectancy Scale and Teacher Self-Regulation Scale were used to investigate research questions. Results showed that there were statistically significant differences in PACesd scores among in-service teachers teaching at different levels of education (i.e., primary, middle, high school). Furthermore, the model including ESD value, sustainability teaching outcome expectancy and teacher self-regulation were able to explain a large portion of variance in PACesd after controlling for the influence of education level in which in-service teachers teach. Also, the model containing ESD value, sustainability teaching outcome expectancy and teacher self-regulation was tested at each education level and it was found that the highest variance in PACesd was explained at primary school level, and it was followed by middle and then high school.