Assessing the feedback thinking, homological reasoning, and feedback recognition levels of senior pre-service middle school science teachers using domain-specific and domain-general scenarios
Ortaokul fen bilimleri öğretmen adaylarının geri bildirim düşünme, homolojik muhakeme ve geri bildirimi tanıma düzeylerinin alana özgü ve alana özgü olmayan senaryolar kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 886805
  2. Yazar: ÜLKÜ SEHER BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE DEFNE CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dünya giderek karmaşıklaşırken ve günlük hayatta açlık, küresel ısınma gibi birçok sistem sorunuyla karşılaşılırken, bireylerin bu karmaşık sistemlerle başa çıkabilmeleri için sistem düşüncesi becerileriyle donatılmaları gerekmektedir. Öğrencilerin sistem düşünürü olarak yetiştirilmelerinde öğretmenlerin rolü büyüktür ve bu nedenle öğretmenlerin sistem düşüncesi becerilerini incelemek değerlidir. Fakat hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmenlerin katılımcı olarak yer aldığı sistem düşünesi çalışmalarının çok kısıtlı olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilgisi öğretmen adaylarının geribildirim düşünme, homolojik muhakeme ve geribildirimi tanıma düzeylerini alana özgü ve olmayan senaryolar aracılığıyla değerlendirmektir. Bu çalışmaya, önde gelen bir devlet üniversitesinde güçlü bir fen ve matematik geçmişine sahip 10 son sınıf ortaokul fen bilgisi öğretmeni katılmıştır. Bu çalışma için Sweeney ve Sterman (2007) tarafından geliştirilen Sistem Tabanlı Sorgulama (STS) protokolü seçilmiş ve 21. yüzyılın dünyayı sarsan etkileri nedeniyle bu protokolün revize edilmesi uygun görülmüştür. Veriler revize edilmiş STS protokol puanlama anahtarı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların geri bildirim düşünme, homolojik muhakeme ve geri bildirim tanıma becerilerinin sınırlı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın, bireylerin aşina oldukları ve olmadıkları alanlarda sistem düşüncesi becerilerini ortaya koyarak gelecek çalışmalar için öncü bir çalışma olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As the world becomes increasingly complex and many systems problems such as hunger and global warming are encountered in everyday life, individuals need to be equipped with systems thinking skills to deal with these complex systems. Teachers play an important role in educating students to become systems thinkers, so it is valuable to examine teachers' systems thinking skills. However, it is noted that systems thinking studies that include pre-service and in-service teachers as participants are very limited. The purpose of this study is to assess the feedback thinking, homological reasoning, and feedback recognition levels of senior pre-service middle school science teachers through domain-specific and domain-general scenarios. Ten senior pre-service middle school science teachers with strong science and mathematics backgrounds from a leading public university participated in this study. The Systems-Based Inquiry (S-BI) protocol developed by Sweeney and Sterman (2007) was selected for this study, and it was deemed appropriate to revise this protocol due to the earth-shattering effects of the 21st century. Data were analyzed using the revised S-BI protocol scoring rubric. The results showed that participants' feedback thinking, homological reasoning, and feedback recognition skills were limited. This study is considered to be a pioneering study for future studies by revealing the systems thinking skills of individuals in areas that are familiar and unfamiliar to them.