The time-dependent effects of MNL compatible and incompatible stimulus-response relations under different representational contexts on magnitude-space associations
Farklı temsil bağlamları temelinde uygulanan MNL uyumlu ve uyumsuz uyarıcı-tepki bağıntılarının zamana bağlı etkilerinin büyüklük-uzam ilişkileri kapsamında incelenmesi
  1. Tez No: 886865
  2. Yazar: EZGİ PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA DURAL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
SNARC etkisi, insanların zihinsel sayı dizisine (mental number line, MNL) uygun olacak şekilde, küçük sayılara sol, büyük sayılara ise sağ elleri ile daha hızlı tepki vermeleri olarak karakterize edilir. Söz konusu tepki örüntüleri (SNARC-benzeri etkiler) sayısal olmayan büyüklüklerde de gözlenmektedir. SNARC etkisinin yönü ve gücü, farklı uyarıcı-tepki bağıntıları kapsamında ya da farklı zihinsel temsilleri içeren birtakım alıştırma deneyimleri sonucunda değişebilmektedir. Bu tez, SNARC etkisinin esnekliğini MNL ile tutarlı ve tutarsız (cetvel ve saat) temsil bağlamları sunularak, katılımcıların MNL ile uyumlu ve uyumsuz uyarıcı-tepki bağıntılarını öğrenmek üzere yaptıkları bir alıştırma görevinin SNARC üzerindeki etkileri ve bu etkilerin sayısal olmayan büyüklüklere genellenmesini araştırmayı amaçlamıştır. Bunun için toplam 420 kişinin katıldığı iki çalışma yürütülmüştür. Birinci çalışmada alıştırma sonrası SNARC etkisinin ortaya çıkışı ve kalıcılığı, ikinci çalışmada ise bu etkilerin kavramsal ve fiziksel büyüklüklere aktarımı incelenmiştir. Sonuçlara göre, temsil bağlamları performans üzerinde bir etki yaratmamıştır. Alıştırma sırasında oluşturulan uyarıcı-tepki bağıntıları ise sayısal büyüklüklere verilen tepkileri etkilemiştir. Buna göre, MNL-uyumlu alıştırmalar kısa süreli ortaya çıkan SNARC ile sonuçlanırken, MNL-uyumsuz alıştırmaların ardından ters SNARC etkisi gözlenmiş ve bu etki bir hafta boyunca kalıcı olmuştur. Ancak, gözlenen etkiler sayısal olmayan büyüklüklere genellenmemiştir. Sonuçlar, alıştırma etkilerinin önceden var olan birtakım eğilimlere bağlı olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, genel bir büyüklük sistemi fikrinin tersine, sayısal olan ve olmayan büyüklüklerin varsayıldığı kadar güçlü bir ilişkisi olmayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Spatial-Numerical Association of Response Codes (SNARC) effect typically results in faster left-hand responses for small numbers and right-hand responses for large numbers, aligning with the concept of the mental number line (MNL). Similar response patterns (SNARC-like effects) have also been observed in nonnumerical magnitudes, indicating generalized magnitude systems. Direction and strength of SNARC can be modulated by recent experiences such as a training of different stimulus-response (S-R) relations or being exposed to different representational contexts. Present thesis aims to explore the flexibility of SNARC by utilizing practice sessions which present MNL-consistent and MNL-inconsistent representational contexts (ruler and clockface, respectively) while training participants in two opposite S-R relations (MNL-compatible and MNL-incompatible, respectively); as well as the transfer of these effects to nonnumerical magnitudes. For this purpose, two studies were conducted where a total of 420 participants were tested. Study 1 explored the emergence and persistence of SNARC following practice sessions, while Study 2 explored the transfer of practice effects to nonnumerical magnitudes (i.e., conceptual and physical). Results revealed representational contexts did not influence SNARC and SNARC-like effects. S-R relations given during practice did transfer to responses for numerical magnitudes, specifically MNL-compatible practices had short-living effects while the effects of MNL-incompatible practices persisted for a week. However, these effects weren't generalized to nonnumerical magnitudes. Our findings suggest that strength of practice effects may rely on pre-existing tendencies. Also, contrary to the idea of a general magnitude system, our results indicate the numerical and nonnumerical magnitudes may not be strongly related.