Antrenörlerin sporda çocuk koruma uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of coaches' child protection practices in sports
- Tez No: 886866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma; antrenörlerin çocuk koruma programları ile ilgili bilgi seviyelerini farklı değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Düzce ilinde bulunan Düzce Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü Antrenörleri, TÜFAD Antrenörleri ve Düzce Genlik ve Spor Bakanlığında da görev yapan Antrenörlük Belgesine sahip tescil edilmiş gönüllük esasıyla belirlenmiş 41 kadın ve 31 erkek olmak üzere toplam 72 antrenörlerden oluşmaktadır. Bayansalduz, Kepoğlu ve Metin (2021) tarafından antrenörlerin çocuk sporcuları korumalarına ilişkin bilgi seviyelerini ölçmek amacıyla ''Sporda Çocuk Koruma Ölçeği (SÇKÖ)" kullanılmıştır. Verilerin toplama aşaması tamamlandıktan sonra elde verileri SPSS programıyla çalışılıp elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Elde edilen verilere Test of Homogeneity of Variances testi uygulanmıştır ve veriler normal dağılım göstermediği ve non-paramatric testlerden yararlanılmıştır. İkili gruplarda Mann Whitney U, üç ve üzeri gruplarda ise Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; This study was conducted to examine the knowledge levels of coaches about child protection programs in terms of different variables. The research was conducted with the survey model. The study group of the research; It consists of Düzce Municipality Youth and Sports Services Directorate Coaches located in Düzce province, TÜFAD Coaches and a total of 72 coaches, 41 women and 31 men, who are registered on a voluntary basis and have a Coaching Certificate working in Düzce Ministry of Youth and Sports.“Child Protection Scale in Sports (CSC)”was used by Bayansalduz, Kepoğlu and Metin (2021) to measure the knowledge level of coaches regarding the protection of child athletes. After the data collection phase was completed, the data was studied with the SPSS program and the results were analyzed. Test of Homogeneity of Variances test was applied to the data obtained and since the data did not show a normal distribution, non-paramatric tests were used. Mann Whitney U tests were applied in groups of two, and Kruskal Wallis tests were applied in groups of three or more. The significance level was taken as 0.05.