Anlık bildirimlerle desteklenen çevrimiçi öğrenmenin öğrencilerin derse katılım, öz düzenleme ve akademik erteleme davranışlarına etkileri
The effect of online learning supported by push notification on students' engagement, self-regulation and academic procrastination behaviors
- Tez No: 886864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Harmanlanmış öğrenmenin yükseköğretim kurumlarında yaygınlaşmasıyla öğrenme yönetim sistemleri (ÖYS) daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. ÖYS kullanımı çevrimiçi ortamlarda sürecin yönetimi açısından kolaylıklar sunsa da ÖYS'lerde öğretmenlerin yüklediği içeriklerden öğrencileri haberdar edememesi ve öğrencilerin sistemdeki anlık gelişmeleri eş zamanlı bir şekilde takip edememesi gibi sorunlar çevrimiçi ortamlarda problem olmaya devam etmektedir. Çünkü mevcut uygulamalarda ÖYS'lerde sürece dayalı bilgilendirmeler genellikle e-posta veya ÖYS bildirim ekranı üzerinden yapılmaktadır ve öğrencilerin bu bildirimlerle karşılaşabilmesi sisteme giriş yapmalarına bağlıdır. Bu noktada günümüzde güncel teknolojik cihaz kullanım eğiliminin mobil cihazlara kaydığı göz önünde bulundurulduğunda, harmanlanmış öğrenmenin çevrimiçi boyutunda kullanılacak ÖYS'ye dayalı gelişmelerin öğrencilerin akıllı telefonlarına anlık bildirim kanalıyla gönderilmesi bir yol olarak düşünülmüştür. Öte yandan çevrimiçi öğrenme süresinde temeli etkileşim eksikliğine dayalı olan katılım, öz düzenleme ve akademik ertelemeye yönelik sorunlar yaşanmaktadır. Çalışmada anlık bildirimlerin dürtebilme gücünden faydalanarak öğrenciler sistemde olmasa bile onları süreçten haberdar ederek çevrimiçi ortamlarda yaşanan bu problemlere bir çözüm yolu olabilme potansiyeli araştırılmıştır. Çalışma 2023-2024 yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan toplam 53 öğrenciyle, açıklayıcı sıralı karma desende yürütülmüştür. Açıklayıcı sıralı karma desen kapsamında öncelikle yarı deneysel bir araştırma yürütülmüş ardından elde edilen sonuçlar üzerinden deney grubu öğrencileri ile yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada yarı deneysel müdahale kapsamında Moodle mobil uygulaması üzerinden öğrencilere anlık bildirimler gönderilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmanın değişkenlerine dayalı nicel verileri elde etmek için sistem izleme verileri, çevrimiçi bağlılık ölçeği, çevrimiçi öz düzenleme ölçeği ve akademik erteleme ölçeği ve araştırmada nitel verileri elde etmek için de yarı yapılandırılmış odak grup görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, yürütülen yarı deneysel müdahale sonrasında öğrencilerin algılanan katılım, öz düzenleme ve akademik erteleme davranışlarında herhangi bir fark bulunamamıştır. Ancak sistem izleme verileri üzerinden ilgili değişkenlere yönelik gezinme davranışları analiz edildiğinde anlık bildirimlerin gözlemlenen katılım, öz düzenleme ve akademik erteleme davranışlarında deney grubunda anlamlı şekilde farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları, harmanlanmış öğrenme ortamlarında anlık bildirimlerin tasarımında, bildirimin gönderim zamanı, türü ve kaynağının dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu kapsamda çalışma, eğitim uygulamalarında anlık bildirimlerin tasarlanması, uygulanması ve bunların öğrenci katılımı, öz düzenleme ve akademik erteleme üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi konusunda değerli bilgiler sağlar. Ayrıca çalışmada anlık bildirimlerin eğitim ortamlarındaki potansiyeli tartışılmış ve gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the spread of blended learning across the higher education institutions, learning management systems (LMS) have become more prevalent. Although the use of LMS offers convenience in terms of managing the process in online environments, problems such as the inability of teachers to inform students about the content uploaded by teachers in LMSs and the inability of students to follow the instant developments in the system simultaneously continue to be a problem in online environments. This is because in current practices, process-based notifications in LMSs are usually made via e-mail or the LMS notification screen, and the possibility that students receive these notifications depends on their logging process into the system. At this point, considering that the current technological device usage trend has shifted to mobile devices, it was considered a way to send the developments based on the LMS to be used in the online dimension of blended learning to the students' smart phones via a push notification channel. On the other hand, problems related to engagement, self-regulation, and academic procrastination, which are based on a lack of interaction, are experienced during online learning. In the study, by utilizing the nudging power of push notifications, the potential of being a solution to these problems experienced in online environments by informing students about the process even if they are not in the system was investigated. The study was carried out in an explanatory sequential mixed design with a total of 53 students studying at a state university in 2023–2024. Within the scope of the explanatory sequential mixed design, firstly, a quasi-experimental research was conducted, and then semi-structured focus group interviews were conducted with the experimental group students based on the results obtained. In this study, within the scope of a quasi-experimental intervention, push notifications were sent to students via the Moodle mobile application. As data collection tools, system log records, the online engagement scale, the online self-regulation scale, and the academic procrastination scale were used to obtain quantitative data based on the variables of the study, and semi-structured focus group interviews were used to obtain qualitative data in the study. As a result of the study, no difference was found in students' perceived engagement, self-regulation, or academic procrastination behaviors after the quasi-experimental intervention. However, when the navigation behaviors for the related variables were analyzed through the system log records, it was revealed that push notifications significantly differentiated the engagement, self-regulation, and academic procrastination behaviors in the experimental group. The results of the study revealed that in the design of push notifications in blended learning environments, the time, type, and source of the notification should be carefully evaluated. In this context, the study provides valuable information on the design and implementation of push notifications in educational applications and the evaluation of their effects on student engagement, self-regulation, and academic procrastination. In addition, the potential of push notifications in educational settings was discussed, and suggestions for future studies were presented.