Değişmeli halkaların açık çizgesi
Clear graph of commutative rings
  1. Tez No: 886897
  2. Yazar: MUHAMMED AKKAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; çizge kuramının önemi ve farklı disiplinlerde geniş bir kullanım alanına sahip olduğundan bahsedilmiştir. İkinci bölümde; çizge kuramına ait temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde; çizge kuramının cebirsel yapılardaki uygulamaları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; Rehman, Abdioğlu, Mir, Nazım, Akkafa ve Çelikel tarafından tanımlanan halkaların alanda mevcut olmayan açık çizgesi çalışılmıştır. Bu tanıma bağlı olarak, açık çizge üzerine yapılan araştırmalar, bu çizgenin diğer bazı çizge yapılarıyla olan ilişkileri incelenmiş, cebirdeki bazı özel sınıflar üzerinde uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter; the importance of graph theory and its wide range of use in different disciplines were mentioned. In the second chapter; basic definitions of graph theory were given. In the third chapter; applications of graph theory in algebraic structures were discussed. In the fourth chapter; the clear graph of the rings defined by Rehman, Abdioğlu, Mir, Nazım, Akkafa and Çelikel, which are not available in the area, was studied. Depending on this definition, research on the open graph, its relationships with some other graph structures have been examined, and applications have been made on some special classes in algebra.