Tepe radyo istasyonu için güneş ve rüzgar enerji sistemlerinin hibrit kullanımı ve analizi
Hybrid utilization and analysis of solar and wind energy systems for hill radio station
- Tez No: 886926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOÇKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde İletişim ve Enerji teknolojileri sürekli gelişmekte olan önemli sektörlerdir. Büyük yerleşim alanları diye tabir ettiğimiz metropol, il, ilçe vb. yerleşim yerlerinde hem iletişim altyapısı hem de enerji altyapısı genel olarak bulunmaktadır. Ancak kırsal alanlar, köyler vb. küçük yerleşim alanları ile karayolları, demiryolları vb. yerleşim olmayan alanlarda enerji altyapısı olmamasından veya enerji altyapısına mesafenin uzak olmasından dolayı iletişim altyapısı sağlanamamaktadır. Sivas ili Hafik ilçesine bağlı Karayaprak köyünde enerji altyapısı bulunmakta ancak iletişim altyapısı (internet, sabit telefon, GSM vb.) bulunmamaktadır. İletişim altyapısının olmamasının en büyük nedeni ise haberleşmede ihtiyaç duyulan fiber veya bakır kablo maliyetinin çok yüksek olmasıdır. Türk Telekom A. Ş. 'nin bu şekilde sorun yaşanan bölgelerde kullanılmak üzere alternatif altyapı olarak kullandığı Radyo Link (RL) Santralleri vardır. Özetle RL santralleri uzun kablo metrajlarına ihtiyaç duyulmadan radyo frekansları ile karşılıklı iletişim kurarak haberleşmeyi sağlamaktadır. Bunun içinde iki RL istasyonunda da enerjiye ihtiyaç duyulmakta olup sistemler DC akım ile çalışmaktadır. Karayaprak köyünde iletişimin sağlanması için kurulacak RL istasyonu, konumu gereği şebeke enerjisinden uzakta kalmakta olup ciddi anlamda yüksek maliyetler ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmamızda, yüksek maliyetli çözümler yerine haberleşme cihazlarının DC akımla çalışma avantajından faydalanarak, Karayaprak köyü RL istasyonunun Güneş Enerji Santrali (GES) ve Rüzgâr Enerji Santrali (RES) kullanılarak şebekeden bağımsız hibrit bir şekilde çalıştırılması ve ayrıca akülerde enerji depolanarak 7/24 haberleşme sistemlerinde kesinti yaşanmadan ana merkezle haberleşmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Communication and Energy technologies are important sectors that are constantly developing. Both communication and energy infrastructure are generally available in metropolitan, provincial, district, etc. Settlements, which we call large settlements. However, in rural areas, villages, etc., communication infrastructure cannot be provided due to the lack of energy infrastructure or the distance to the energy infrastructure in small settlements and non-settlement areas such as highways, railways, etc. Karayaprak village in Hafik district of Sivas province has energy infrastructure but no communication infrastructure (internet, fixed telephone, GSM, etc.). The biggest reason for the lack of communication infrastructure is that the cost of fiber or copper cable needed for communication is very high. Türk Telekom A. Ş. has Radio Link (RL) Power Plants, which are used as alternative infrastructure in areas with such problems. In summary, RL exchanges provide communication by establishing mutual communication via radio frequencies without the need for long cable lengths. Energy is needed for both RL stations and the systems operate with DC current. The RL station to be established in Karayaprak village to ensure communication is far away from the grid energy due to its location and causes serious high costs. In this thesis study, by taking advantage of the DC current operation of communication devices instead of high-cost solutions, the Karayaprak village RL station was operated in a hybrid way, independent of the grid, using Solar Power Plant (SPP) and Wind Power Plant (WPP), and also communicated with the main center 24/7 without any interruption in the communication systems by storing energy in batteries.