Omuz cerrahisinde postoperatif ağrının önlenmesinde perikapsüler sinir grubu bloğunun etkinliği
Effectiveness of pericapsular nerve group block in preventing postoperative pain in shoulder surgery
  1. Tez No: 886942
  2. Yazar: ALİ SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ASLANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Omuz cerrahisi, en yaygın uygulanan ortopedik prosedürlerden biridir ve postoperatif ağrı hastalar için büyük bir problemdir. Ağrının etkin bir şekilde kontrol edilmesi hastanın konforu açısından son derece önemlidir. Perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğu, yakın zamanda tanımlanan bir bloktur. PENG blok, deltoid kas ile subskapularis tendonu arasına lokal anestezik ilaç enjekte edilerek yapılır ve motor blok oluşturmadan sadece duyusal blok sağlar. PENG bloğun etkinliği literatürdeki birkaç olgu sunumunda belirtilmiş fakat bu blokla ilgili prospektif klinik bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı PENG bloğun artroskopik omuz cerrahisinde postoperatif ağrı üzerine etkisini araştırmak ve komplikasyonlarını değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya genel anestezi altında artroskopik omuz cerrahisi planlanmış olan 18-65 yaş arası, ASA I-III fizizksel statusa sahip ve periferik sinir bloğu uygulaması için kontrendikasyonu olmayan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar randomize şekilde iki gruba ayrıldıktan sonra preoperatif dönemde bir gruba (Grup PENG) 20 ml %0,5 konsantrasyonda bupivacain ile perikapsüler sinir grubu bloğu yapılmış, diğer gruptaki hastalara ise blok yapılmamış ve kontrol grubu (Grup K) olarak takip edilmiştir. Tüm hastalara hasta kontrollü analjezi cihazı ile morfin verilmiştir. Postoperatif 0, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde NRS skoru ve morfin tüketimi değerlendirilmiştir. Postoperatif 12. Ve 24. saatlerde ise QoR-15 anketi uygulanmıştır. Her iki grup arasındaki NRS skorları, morfin tüketimi, kurtarıcı analjezik ihtiyacı ve QoR-15 anket puanları karşılaştırılarak PENG bloğun omuz cerrahisinde postoperatif ağrı üzerine etkisi araştırılmıştır. Bulgular: Perikapsüler sinir grubu bloğu yapılan hastalarımızın postoperatif 0. ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Shoulder surgery is one of the most commonly performed orthopedic procedures, and postoperative pain is a major problem for patients. Effective control of pain is extremely important for the patient's comfort. Pericapsular nerve group (PENG) block is a recently described block. PENG block is performed by injecting a local anesthetic drug between the deltoid muscle and the subscapularis tendon and provides only sensory block without creating a motor block. The effectiveness of the PENG block has been stated in a few case reports in the literature, but no prospective clinical study has been conducted on this block. The aim of this study is to investigate the effect of PENG block on postoperative pain in arthroscopic shoulder surgery and to evaluate its complications. Methods: Patients between the ages of 18 and 65, who were planned for arthroscopic shoulder surgery under general anesthesia, had ASA I-III physical status, and had no contraindications for peripheral nerve block application were included in the study. After the patients were randomly divided into two groups, pericapsular nerve group block was performed with 20 ml of 0.5% bupivacain in one group (Group PENG) in the preoperative period, and the patients in the other group were not blocked and were followed as the control group (Group K). All patients were given morphine via a patient-controlled analgesia device. NRS score and morphine consumption were evaluated at 0, 4, 8, 12 and 24 hours postoperatively. QoR-15 survey was administered at the 12th and 24th postoperative hours. The effect of PENG block on postoperative pain in shoulder surgery was investigated by comparing NRS scores, morphine consumption, rescue analgesic requirement and QoR-15 survey scores between both groups.