Yetişkin bireylerde duygusal yemenin vücut ağırlığı ve leptin, ghrelin, adiponektin düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between emotional eating and body weight and leptin, ghrelin, adiponectin levels in adult individuals
- Tez No: 886941
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT KOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma yetişkin bireylerde obezite faktörlerinden biri sayılan duygusal yeme davranışının vücut ağırlığı ve leptin, ghrelin ve adiponektin gibi obezitede araştırılan biyokimyasal parametreler ile arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında Özel Elif Tıp Merkezine başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü, 18-65 yaş aralığında 76 obez birey ve 59 normal kilolu birey olmak üzere toplam 135 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan gönüllü bireylerin demografik durumunu ölçmek için Kişi Tanıma Anketi, duygusal yeme davranış durumunun saptanması için Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) uygulandı, antropometrik ölçümler yapıldı ve leptin, ghrelin, adiponektin ölçümü için katılımcılardan kan örnekleri alındı. Katılımcılardan alınan kan örnekleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi Biyokimya laboratuvarında“Enzyme-Linked Immunosorbent Assay”(ELISA) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Tüm kadın bireylerde duygusal yeme puanı, beden kitle indeksi (BKİ) ile pozitif yönde koreledir. Obez kadınların duygusal yeme puanı normal kilolu kadınlardan daha yüksek tespit edilmiştir (p0,05). Duygusal yeme davranışı ile leptin, ghrelin, adiponektin düzeyleri arasında korelasyon bulunmadı. Sonuç: Duygusal yeme davranışı obezite nedenlerinden biri olabilir. Çalıştığımız obez grubunda leptin sentez ve sekresyonunda bozukluk olabilir. Duygusal yeme davranışının etki mekanizmasıyla ilgili daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between emotional eating behavior, which is considered one of the obesity factors in adult individuals, and body weight and biochemical parameters investigated in obesity such as leptin, ghrelin and adiponectin. Materials and Methods: It was conducted with a total of 135 participants, including 76 obese individuals and 59 normal weight individuals between the ages of 18-65, who applied to Private Elif Medical Center between April 2022 and February 2023 and volunteered to participate in the research. The Personal Identification Questionnaire was applied to measure the demographic status of the volunteer individuals participating in the study, the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) was applied to determine emotional eating behavior, anthropometric measurements were made, and blood samples were taken from the participants to measure leptin, ghrelin and adiponectin. Blood samples taken from the participants were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method in the Medical Biochemistry laboratory of the University of Health Sciences. Results: Emotional eating score is positively correlated with body mass index (BMI) in all female individuals. The emotional eating score of obese women was found to be higher than that of normal weight women (p0.05). No correlation was found between emotional eating behavior and leptin, ghrelin, adiponectin levels. Conclusion: Emotional eating behavior may be one of the causes of obesity. There may be disorders in leptin synthesis and secretion in the obese group we studied. More research is needed on the mechanism of action of emotional eating behavior.