H. 1255-1256 tarihli (No. 205) Rumeli Kazaskerliği Ruznamçe Defteri (Çeviriyazısı ve değerlendirilmesi)
Rumeli Kazaskerliği Ruznamçe Register dated 1255-1256 Hijri (No. 205) (Translation and evaluation)
  1. Tez No: 886985
  2. Yazar: SEVDA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 572
Özet
Ruznamçe defterleri genelde Osmanlı taşra/kaza idaresinin, özelde ise ilmiye teşkilatının işleyişinin anlaşılması için başvurulması gereken önemli birer arşiv kaynaklarıdır. Rumeli Kazaskerliğine ait 205 numaralı ruznamçe defterinin çeviriyazısının yani günümüz harflerine çevrilerek değerlendirildiği bu çalışmada, H. 1255-1256 tarihlerinde gerçekleştirilen kadı ve müderris atamaları incelenmiştir. Atama kayıtlarından yola çıkılarak kadıların kazaları ne şekilde tasarruf ettikleri, kadıların görev süreleri, infisâl dönemleri, kadı ve müderrisler için kullanılan sıfat veya ön tabirlerin yanısıra kadıların diğer görevleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte ruznamçenin kısa bir bölümünü oluşturan ve İstanbul'da bulunan medreselere yapılan atamalar da ele alınmış, veriler ilgili başlıklar altında işlenmiştir. Konular, ruznamçe defterinden örnekler verilerek ve ruznamçeden elde edilen bilgiler ışığında oluşturulan tablo, grafik ve şekillerle desteklenmiştir. Ayrıca çalışmamızda Osmanlı ilmiye teşkilatı, medrese ve müderrislik, kaza ve kadılık, mülazemet sistemi, kazaskerlik kurumu ve ruznamçe defterleri, ilgili kaynaklar ışığında genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ruznamçe books are important archival sources that should be consulted in order to understand the functioning of the Ottoman provincial administration in general and the ilmiye organization in particular. In this study, in which the ruznamçe book numbered 205 of the Rumeli Kazaskerate is translated into contemporary letters, the appointments of qadi and muderris made in 1255-1256 Hijri are analyzed. Based on the appointment records, we have determined how the qadi administered the qazas, the tenure of the qadi, the period of their resignation, the adjectives or prefixes used for qadi and muderris, as well as other duties of the qadi. In addition, the appointments made to madrasas in Istanbul, which constitute a short section of the ruznamçes, are also discussed, and the data are processed under the relevant headings. The topics are supported with examples from the ruznamçe book and tables, graphs and figures based on the information obtained from the ruznamçe book. In addition, the Ottoman ilmiye organization, madrasah and the muderriship, the kaza and the qadiyat, the mulazemet system, the institution of the kazaskerate and the ruznamçe books are generally evaluated in the light of the relevant sources.