The discrepancies in the british governments' perceptions between corporate crimes and street-level crimes
İngiliz hükümetlerinin şirket suçları ile sokak düzeyindeki suçları algılamaları arasındaki ayrımlar
- Tez No: 887001
- Danışmanlar: PROF. DR. PAMELA UGWUDİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Şirketlerin gücü ve potansiyel suç faaliyetleri artmış olmasına rağmen (Punch, 1996; Barak, 2017), şirket düzeyindeki suçluları geleneksel suçlulara kıyasla genellikle siyasi güçler tarafından göz ardı edilmiştir (Barak, 2017; Slapper ve Tombs, 1999, Slyke ve Bales, 2012). Bu, hükümetlerin şirketler tarafindan islenen suçlar ile sokakta işlenen suçlar arasındaki algısındaki mevcut farklılıklara atıfta bulunuyor. Bu çalışmanın temel amacı, sokak düzeyindeki suçlarla karşılaştırıldığında, suçun ciddiyeti, suç önleme politikası ve cezalandirmasi açısından hükümetin şirketler tarafindan islenen suçlara nasıl farklı tepkiler verdiğini, araştırmaktır. Bu amaç nitel metodoloji kapsaminda doküman analizi yöntemi kullanılarak kullanılmıştır. Bilimsel materyal, 2015-2017 yılları arasında üç yıllık tartışmaları içeren Avam Kamarası tartışmalarının resmi raporlarıdır. Bu tez, hükümetlerin şirketler tarafindan islenen suçlara ve sokakta işlenen suçlara ilişkin algılarında, bunların vehameti ve ceza düzeylerinin farklı olması gibi bariz ayrımlar olduğunu ortaya koymuştur. Dahası, hükümetler bu suçlara karşı dar ekonomik yaklaşım ve kapsamlı bakış açısı gibi farklı yaklaşımlar ve farklı niyet düzeyleri sergilerler.
Özet (Çeviri)
Even though corporations' power and their potential criminal activities has been increased (Punch, 1996; Barak, 2017), corporate offenders generally have been ignored by political powers compared to conventional criminals (Barak, 2017; Slapper & Tombs, 1999, Slyke and Bales, 2012). It refers to existing discrepancies in governments' perception between corporate offences and street-level offences. The fundamental aim of this study is seeking to how government differently response to corporate crimes compare to street level crimes in terms of the seriousness of the offence, prevention policy and punishment. This aim has been employed throughout the qualitative methodology by using document analysis method. The scientific material is official reports of the House of Commons debates which included three years of debates among 2015-2017. This thesis has found that there have been obvious discrepancies in the governments' perceptions of corporate crimes and street-level offences such as their different level of seriousness and punishment. Furthermore, governments take different approaches and pay different levels of intention to these offences such as narrow-economic approach and comprehensive perspectives.