Preeklamptik gebelerde Metildopa tedavisinin uterin, umblikal ve fetal orta serebral arterlerdeki kan akımları üzerine etkisi
  1. Tez No: 88705
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NEDİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
6. ÖZET Bu çalışma kliniğimizde takip edilen 25-36. haftalar arasındaki 24 preeklamptik gebe üzerinde yapıldı. 24 sağlıklı gebeden kontrol grubu oluşturuldu. Çalışma grubundaki 24 gebe tedavi başlamadan önce Doppler ultrasonografi ile incelendi. Uterin, umblikal ve fetal orta serebral arter pulsatilite indeksi, rezistans indeksi ve sistol/diastol oram değerleri ölçüldü. Bu gebelere daha sonra günlük 1 gr metildopa tedavisi başlandı. Metildopa tedavisinin 4-7. günlerinde Doppler ultrasonografi ile yeniden değerlendirildiler. Metildopanın uterin, umblikal ve fetal orta serebral arter kan akımları üzerine etkisi Doppler ultrasonografi kullanılarak incelendi. 24 sağlıklı gebeden oluşan kontrol grubuna bir kez Doppler ultrasonografi yapıldı. Preeklamptik gebelerin metildopa uygulaması öncesi Doppler bulguları kontrol grubu ile karşılaştırıldığına; uterin ve umblikal arter Pİ, Rİ ve S/D oram değerleri anlamlı derecede yüksekti. Fetal orta serebral arter değerleri ise anlamlı derecede düşüktü. Preeklamptik gebelerin metildopa uygulaması öncesi ve sonrası Doppler bulguları karşılaştırıldığında; umblikal arter ve fetal orta serebral arter Pİ, Rİ ve S/D oranı değerleri açısından anlamlı bir farklılık yoktu. Uterin arter Pİ, Rİ ve S/D oram değerleri ise metildopa uygulaması sonrasında anlamlı derecede düşmüştü. Preeklamptik gebelerde metildopa tedavisi artmış olan uterin arter direncim azaltmakta fakat umblikal ve fetal orta serebral arter dirençlerim" etkilememektedir. Uterin arterdeki kan akımına karşı direncin azalması fetusun oksijenasyon ve beslenmesine olumlu katkı sağlayacaktır. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was performed on 24 preeclamptic women who were followed up in our clinic and between 25-36 weeks of gestational age. 24 healthy pregnant women were taken as control group. Before treatment, 24 preeclamptic patient were examined with Doppler ultrasonography. Pulsatility index, resistance index and systolic/chastolic ratios of uterine, umbilical and fetal middle cerebral artery were measured. Then, these women were given 1 gr methyldopa a day. After 4-7 days, patients were reexamined with Doppler ultrasonography. The effect of methyldopa on uterine, umbilical and fetal middle cerebral artery blood flows were looked. Doppler ultrasonography examination was done once to healthy pregnants. In preeclamptic women, when Doppler signs before the treatment of methyldopa were compared to control group; PI, RI and S/D ratios of uterine and umbilical arteries were significantly higher. Fetal middle cerebral artery values were significantly lower. When Doppler signs of preeclamptic patients before and after methyldopa treatment were compared; there was no significant difference in terms of PI, RI and S/D ratios of umbilical and fetal middle cerebral arteries. But measures of uterine artery were significantly lower after treatment. Treatment with methyldopa lowered uterine artery resistance in preeclamptic patients but didn't effect resistance of umbilical and fetal middle cerebral artery. Decrease in resistance to uterine blood flow has positive effect on oxygenation and nourishment of fetus. 44