Tek seanslı kopmlet yarık dudak damak operasyonları
  1. Tez No: 88704
  2. Yazar: MÜBİN HOŞNUTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SIVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
49 ÖZET Yank dudak-damak malformasyonu, yerleştiği anatomik bölge itibarıyla, solunum ve sindirim sistemleri ile işitme ve konuşma fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen ve bütün bunların üzerinde bozuk maksillofasiyal fenotip nedeniyle çocuk üzerinde ağır bir psikososyal travma oluşturan yaygın bir konjenital anomalidir.Bu yüzden tedavinin amaçlan kısaca şöyle özetlenebilir: 1. Mümkün olduğu kadar erken ve en az travma ile normal fonksiyonel anatomiyi elde etmek. 2. Sosyal olarak kabul edilebilir estetik bir yüz görünümü elde etmek. Yank dudak-damak, yüzlerce araştırmacı tarafından geliştirilen onlarca tedavi şekli bulunan ve bugün bunlann içinden en meşhur 3-4 prosedürün uygulandığı yaygın bir konjenital malformasy ondur. Günümüzde ameliyat zamanlaması açısından en çok kabul gören prosedür; 3 ay civannda dudak ve tercihen 12-18 aylar arasında da damak onarımı yapılması şeklindedir. Ek olarak gecikmiş sert damak onanmı yapanlarda vardır. Bunun ötesinde son zamanlarda üzerinde çok çalışılan ve oldukça etkileyici sonuçlan yayınlanan diğer bir prosedür ise hayatın ilk yılı içinde mevcut tüm yanklann tek oturumda kapatıldığı tek seanslı onanm metodudur. Bu metod tek oturumda yapılan yumuşak ve sert damak onarımı ile alveoloplasti,premaksiller set-back ve dudak onanmı uygulamalanm içermektedir. Yumuşak damak onanmı sırasında mutlaka fonksiyonel kas onanmı da yapılmaktadır. Tüm vakalar mümkün olduğu kadar erken dönemde diş hekimliği fakültesine gönderilerek erken maksiller ortopedik tedavi almalan sağlanmıştır. Kiniğimizde 1996-1999 yıllan arasında unilateral ve bilateral komplet dudak- damak yanklı toplam 27 vakaya tek seanslı onanm uygulanmış ve bunlardan ulaşılabilen 20 tanesi incelemeye alınmıştır. Bu tezde, tek seansta öpere edilen ve postoperatif takipleri 18 ay ile 4 yaş arasında değişen 20 vakanın fonksiyonel ve estetik sonuçlan karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY The cleft lip and palate malformation, in respect to the are where appeared, has affected the respiratory and digestive systems, hearing and speaking functions negatively, above all, it has formed a psycho-social trauma on the patients resulting from spoiled maxillofacial phenotype. Therefore the aim of the treatment is as fallows: 1. To obtain a normal functional anatomical recovery as early as possible as with the least trauma. 2. To gain an aesthetic face appearance which is socially acceptable. Cleft lip (and/or) palate is a congenital malformations which has been treated by famous acceptable 3-4 surgical procedure, about which thousands of specialists dealing with this treatment have described many different procedures. Some of the most accepted procedures nowadays is to operate the lip when 3 months old and the palate when before 18. Or is performed before soft palate repair than hard palate. Whereas the recent studies have obtained extreme successful results on the operations performed at one-stage (uni and bilateral complete cleft lip and palate) within first year of life. In our department between the years 1996-1999 we have applied one-stage operation on 20 infants suffer from uni and bilateral complete cleft lip and palate aged from 6 months to 12 The one stage repair includes the functional reconstruction of soft palate, hard palate closure in two layers, alveoloplasty with periosteoplasty, premaxillary set-back ( if it requires) and lip repair. Beginning from the birth all of cases had been taken under control with the collaboration of the Faculty of Dentistry in order for them to get an orthodontic treatment. In this study, the effects of early one-stage procedure were studied longitudinally from 1 8 month to 4 years of age in 20 consecutive cases with complete cleft lip and palate and presented as a comparative preliminary report.