İşitme kaybı olan ve olmayan 4-6 yaşlar arasındaki çocukların dil ve zihinsel gelişiminin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of language and cognitive development in children aged 4-6 years with and without hearing impairment
- Tez No: 887067
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dil ve zihinsel gelişim çocukluk döneminden itibaren başlar ve hızla gelişir. Çocuğun dili öğrenebilme becerisi zihinsel gelişimine bağlıdır. Çalışmanın amacı; işitme kayıplı çocukların dil ve zihinsel gelişimini değerlendirmek ve işiten akranlarının gelişim seviyeleri ile karşılaştırmaktır. Bu araştırma Konya ilinde yaşayan 4-6 yaşlar arasında normal işiten 32 çocuk ve işitme kayıplı 32 çocuk olmak üzere toplam 64 çocukla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Anamnez Formu ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) kullanılmıştır. Bulgularda, işitme kayıplı çocukların AGTE genel, dil bilişsel ve ince motor puanlarında, işiten akranlarına göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Language and cognitive development begin from childhood and progress rapidly. The child's ability to learn language is linked to their cognitive development. The aim of the study is to evaluate the language and cognitive development of hearing-impaired children and compare them with the developmental levels of their hearing peers. This research was conducted with a total of 64 children, including 32 normally hearing children and 32 hearing-impaired children aged 4-6 years, living in Konya province. In the study, Anamnesis Form and Ankara Developmental Screening Inventory (AGTE) were used. In the findings, significant differences were found in AGTE general, language cognitive, and fine motor scores of hearing-impaired children compared to their hearing peers (p0,05).