Hemodiyaliz sırasında uygulanan sanat terapinin diyaliz semptomları ve spiritüel iyilik haline etkisi
The effect of art therapy applied during hemodialysis on dialysis symptoms and spiritual wellness
- Tez No: 887076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı; hemodiyaliz sırasında uygulanan sanat terapinin diyaliz semptomları ve spiritüel iyilik haline etkisini incelemektir. Bu araştırma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyaliz ünitelerinde hemodiyaliz alan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 60 hasta ile yapıldı. Araştırmacılar tarafından hazırlanan, hastanın sosyodemografik özelliklerini içeren 12 sorudan oluşan Hasta Tanıtım Formu, Diyaliz Semptom İndeksi ve Spiritüel İyilik Hali ölçeği kullanıldı. Hastalar kontrol grubu ve uygulama grubu olarak rastgele örneklem seçimiyle 2'ye ayrıldı. Diyaliz esnasında kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmazken, deney grubuna sanat terapi uygulandı. Sanat terapi uygulaması, diyaliz sırasında resim boyama ve resim yapma şeklinde 4 hafta boyunca uygulandı. Araştırmanın verileri, çalışmanın başlangıcında (hafta 0), uygulamaların bitiminde (hafta 4) ve uygulamanın bitiminden 4 hafta sonra (hafta 8) toplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of art therapy during hemodialysis on dialysis symptoms and spiritual well-being. This study was conducted with 60 patients who received hemodialysis in the main building and annex building dialysis units of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital and who volunteered to participate in the study. The Patient Introduction Form, which was prepared by the researchers and consisted of questions questioning the socio-demographic characteristics of the patient, Dialysis Symptom Index and Spiritual Well-Being Scale were used. Patients were divided into 2 groups as control group and treatment group by random sampling. While no procedure was performed on the control group during dialysis, art therapy was applied to the experimental group. Then the patients were asked to fill in the dialysis symptom index and spiritual well-being scale. It took about 40 minutes in total. Data were recorded using SPSS 21.0.