Ortaokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 21st century skills and critical thinking tendencies of middle school students
  1. Tez No: 887077
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve 21. yüzyıl becerileri ile eleştirel düşünme eğilimlerini etkileyen değişkenlerin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Erzurum ili merkez ilçelerinde ortaokul öğrenimine devam 926 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Genel Bilgi Formu”, Mete (2021) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve Yıldırım Döner ve Demir (2022) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“Ortaokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıya Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Değişkenlerle ilgili analizlerde ise; T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Anova ve Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlarda; Ortaokul Öğrencilerine Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeğinde alınan puanlara göre sınıf, anne ve baba öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ortaokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeğinden alınan puanlara göre ise sınıf, cinsiyet, anne öğrenim düzeyi baba öğrenim düzeyi ve kardeş sayısı değişkenlerinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. İki ölçek toplam puanları arasındaki ilişki incelendiğinde ise, toplam puanlar arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Buradan hareketle; ortaokulun tüm kademelerinde eleştirel düşünme eğilimleri ve 21. yüzyıl becerileri kapsamında uygulamaların tüm müfredat içinde bütünleştirilmiş olarak ele alınması ve bu becerilerin erken yaşta kazanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between 21st century skills and critical thinking dispositions of secondary school students and to determine the variables affecting 21st century skills and critical thinking dispositions. The study group of the research consisted of 926 students attending secondary school in the central districts of Erzurum province.“General Information Form”created by the researcher, '21st Century Skills Scale for Secondary School Students' developed by Mete (2021) and 'Critical Thinking Disposition Scale for Secondary School Students' developed by Yıldırım Döner and Demir (2022) were used as data collection tools. In the study, Pearson Correlation Coefficient was calculated to reveal the relationship between“21st Century Skills Scale for Secondary School Students”and“Critical Thinking Disposition Scale for Secondary School Students”. T Test, One-Way Analysis of Variance, Anova and Tukey test were used in the analysis of variables. According to the results obtained from the research, significant differences were found according to the scores obtained in the 21st Century Skills Scale for Secondary School Students according to grade, mother and father education level. According to the scores obtained from the Critical Thinking Disposition Scale for Secondary School Students, significant differences were observed in the variables of grade, gender, mother's education level, father's education level and number of siblings. When the relationship between the total scores of the two scales was analyzed, it was found that there was a moderate positive significant relationship between the total scores. From this point of view, it is recommended that critical thinking dispositions and 21st century skills should be integrated into the curriculum at all levels of secondary school and that these skills should be acquired at an early age.