Farklı potentilla türlerinin fenolik içerikleri, antioksidan, antimikrobiyal ve antikolinesteraz aktiviteleri
Phenolic content, antioxidant, antimicrobial and anticholinesterase activities of different potentilla species
  1. Tez No: 887080
  2. Yazar: SAFA SAAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER, DOÇ. DR. MUSTAFA SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyanın birçok bölgesinde bitkilerle tedavi oldukça yaygındır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde tamamlayıcı tıbbın kullanımı giderek artmaktadır. Bitkiler tamamlayıcı tıpta kullanılan önemli doğal materyallerdir. Bu çalışmada Potentilla cinsine ait Potentilla recta L., P. speciosa WILLD ve P. calycina Boiss. et Bal. türlerinin biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Bu kapsamda bitkilerin etanol özütleri soxhlet aparatında çıkarılmıştır. Özütlerin toplam antioksidan (TAS), toplam oksidan seviyeleri (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) Rel Assay kitleri ile belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktiviteleri agar dilüsyon metodu ile standart bakteri ve fungus suşlarına karşı tespit edilmiştir. Fenolik içerikler LC-MS cihazı ile taranmıştır. Bitki özütlerinin antikolinesteraz aktiviteleri asetil ve bütiril kolinesteraz aktiviteleri belirlenerek ölçülmüştür. Çalışma sonucunda bitki örneklerinden en yüksek antioksidan potansiyel P. calycina'da belirlenmiştir. Genel olarak en yüksek antimikrobiyal potansiyeli P. recta sergilemiştir. Fenolik analiz sonuçlarına göre P. speciosa ve P. recta'da 13 bileşik, P. calycina'da ise 14 adet standart bileşik tespit edilmiştir. Ayrıca en yüksek antiasetilkolinesteraz ve antibütirilkolinesteraz aktiviteler P. speciosa'da görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada incelenen Potentilla türlerinin farmakolojik dizaynlarda kullanılabilecek önemli bir doğal materyal olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Herbal therapy is very common in many parts of the World. The use of complementary medicine is increasing, especially in developing countries. Plants are important natural materials used in complementary medicine. In this study, biological activities of Potentilla recta L., P. speciosa WILLD ve P. calycina Boiss. et Bal. belonging to the genus Potentilla were investigated. In this context, the ethanol extracts of the plants were obtained. Total antioxidant, total oxidant levels and oxidative stress index of the extracts were determined by Rel Assay kits. Antimicrobial activities were determined against standard bacterial and fungal strains by agar dilution method. Phenolic contents were scanned with LC-MS device. Anticholinesterase activities of plant extracts were measured by determining acetyl and butyryl cholinesterase activities. The highest antioxidant potential was determined in P. calycina. P. recta displayed the highest antimicrobial potential in general. According to the phenolic content results, 13 compounds in P. speciosa and P. recta and 14 standart compounds in P. calycina were detected. Additionally, the highest antiacetylcholinesterase and antibutyrylcholinesterase activities were seen in P. speciosa. As a result, it is thought that Potentilla species examined in this study could be used in pharmacological designs as a natural material.