Kurum bakımında olan yaşlılarda sanat terapisinin bilişsel durum ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisi
The effect of art therapy on cognitive status and psychological well-being in elderly people in institutional care
  1. Tez No: 887083
  2. Yazar: ÖZGE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SEVCAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kurum bakımında olan yaşlılarda sanat terapisinin bilişsel durum ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Tek kör randomize kontrollü tipte olan bu araştırma 01.04.2024-01.06.2024 tarihleri arasında Sinop'taki iki ve Samsun'daki bir huzurevinde kalan, çalışmanın dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 42 yaşlı bireyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada basit randomizasyon ile örneklem grubu deney (n=21) ve kontrol (n=21) gruplarına atanmıştır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, Power analizinde R v4.3.1 programı ile her grup için minimum 17 katılımcı olarak belirlenmiştir. Gerekli izinler alındıktan sonra onamları alınan yaşlı bireylerin ön testleri yapılmış, ardından deney grubunu oluşturan bireylere sanat terapisi müdahalesi uygulanmıştır. Deney grubundaki bireylerin son oturumu tamamlandıktan sonra tüm katılımcıların son test ölçümleri yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları; Sosyodemografik Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test ve Yaşlılarda Psikolojik İyi Oluş Ölçeği birebir görüşme şeklinde uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, kikare, Shapiro-Wilk testi, bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U testi ve bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırmada gruplar arasındaki anlamlı çıkan farkın büyüklüğü eta kare (𝜂2) ile verilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi“SPSS v27”paket programında yapılmıştır. Bulgular: Araştırma öncesinde deney ve kontrol grubundaki yaşlı bireylerin kontrol değişkenleri açısından benzer özellikte olduğu saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of art therapy on cognitive status and psychological well-being in elderly people in institutional care. Material and Method: This single-blind randomized controlled trial was conducted between 01.04.2024-01.06.2024 in two nursing homes in Sinop and one in Samsun with 42 elderly individuals who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. The sample group was assigned to experimental (n=21) and control (n=21) groups by simple randomization. The sample size of the study was determined as a minimum of 17 participants for each group with the R v4.3.1 program in Power analysis. After obtaining the necessary permissions, the elderly individuals whose consent was obtained were pre-tested, and then the art therapy intervention was applied to the individuals in the experimental group. After the last session of the individuals in the experimental group was completed, post-test measurements were made for all participants. The data collection tools of the study; Sociodemographic Information Form, Standardized Mini Mental Test and Psychological Well-Being Scale in the Elderly were applied as one-to-one interviews. Descriptive statistics, chisquare, Shapiro-Wilk test, independent sample t test, Mann-Whitney U test and dependent sample t test were used in the statistical analysis of the data. In the study, the magnitude of the significant difference between the groups was given by eta squared (𝜂2). Statistical analysis of the data was performed in“SPSS v27”package program. Findings: Before the research, it was determined that the elderly individuals in the experimental and control groups were similar in terms of control variables (p>0.05).